Kultura
06/06/2022 Roman Vojkůvka

V Kopřivnici má premiéru dokument o vzniku a záchraně Slovenské strely

​V pondělí 6. června se v kopřivnickém kině Puls bude promítat dokumentární film Osudová strela o slavnému vlaku, vyrobeném v roce 1936 v Tatře Kopřivnice.

Snímek popisuje nejen historii Strely, zachycuje i její nákladnou dvouletou rekonstrukci a také osudy konstruktérů v čele s Josefem Sousedíkem, který pro účely provozu prvního československého rychlovlaku vynalezl a zkonstruoval unikátní elektrický pohon.

Jednotlivé fáze rekonstrukce motorového vozu M 290.0, jenž byl prohlášen v roce 2010 národní kulturní památkou, časosběrně zachytil autor dokumentu Martin Pátek.

Film je zároveň důkazem technického umu řady malých českých firem, které se dokázaly vypořádat s dobovou technologií a pod dohledem památkářů se jim povedlo vlak uvést do originálního stavu.

Po projekci dvaapadesátiminutového snímku bude následovat beseda s režisérem Martinem Pátkem a Tomášem Sousedíkem, potomkem vynálezce Josefa Sousedíka.

Začátek představení je v 19 hodin, cena vstupenky je 70 korun. Pokud se na projekci nedostanete, je možné film vidět v České televizi, kde má premiéru 14. června.

Sdílejte článek