Společnost
14/06/2022 ČTK

V kraji našlo práci asi 2500 Ukrajinců. Jsou mezi nimi lékaři i zdravotní sestry

Počet lidí prchajících před válečným konfliktem na Ukrajině, kteří hledají pomoc v Moravskoslezském kraji, se snižuje.

Za posledních sedm dní jich denně v průměru přišlo do Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) na ostravském výstavišti Černá louka necelých pět desítek. Ještě před týdnem jich bylo v průměru denně zhruba 70. ČTK to řekla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Na počátku týdne bylo v regionu celkově registrováno přes 21.300 lidí z Ukrajiny, přes KACPU se jich dosud zaregistrovalo téměř 18.600, další se pak k pobytu v Česku přihlásili prostřednictvím cizinecké policie. Z 333 lidí, kteří do KACPU dorazili od minulého pondělí do neděle, jich o zprostředkování ubytování projevilo zájem 53 z nich, tedy zhruba 16 procent. "Z celkového počtu příchozích si o ubytování řekla necelá třetina. Moravskoslezský kraj ve spolupráci se svými příspěvkovými organizacemi, obcemi i soukromými subjekty průběžně mapuje a vytváří ubytovací kapacity. Máme tedy určité rezervy a nově příchozí zvládáme ubytovat bez potíží," uvedla Birklenová. Připomněla, že kraj navíc zřídil dvě vlastní ubytovací zařízení pro občany Ukrajiny. Jedno je v objektu v ulici Dr. Malého v Ostravě a další kapacity jsou k dispozici na Střední škole technické a dopravní Ostrava-Vítkovice. "Tam se například přesunuli Ukrajinci z rekreačního střediska na Bílé, které potřebovalo uvolnit část obsazených kapacit kvůli turistické sezoně," doplnila mluvčí.

Mateřské školy v kraji aktuálně navštěvuje přes 400 ukrajinských dětí, na základních školách se jich vzdělává přes 2000 a na středních školách zřizovaných krajem je nyní přes 80 žáků, dalších 58 jich bylo přijato ke studiu a mají nastoupit v září. Podle statistik přitom do regionu přišlo zhruba 1360 dětí předškolního věku, asi 4830 dětí ve věku od šesti do 15 let a zhruba 1420 ve středoškolském věku. O studium na Ostravské univerzitě, VŠB - Technické univerzitě Ostrava a Slezské univerzitě Opava projevilo zájem téměř 250 lidí.

Podle mluvčí se dosud podařilo zaměstnat zhruba 2500 lidí, z toho ale většinu jen brigádně a především na nekvalifikované práce, jako jsou dělníci, skladníci či uklízečky. "Je tam nepoměr mezi nabídkou a poptávkou, kdy přicházejí kvalifikované ženy a volné jsou nekvalifikované pozice převážně pro muže," řekla mluvčí. Přesto se podařilo v regionu zaměstnat například několik desítek lékařů a zdravotních sester.

Vedení hlavního města se ve středu chystá uzavřít Krajské asistenční centrum pomoci Ukrajině ve Vysočanech. Důvodem jsou přeplněnost metropole a nedostatečné kapacity. Zároveň vláda městu stále nepředložila požadovaný plán přerozdělování uprchlíků do méně vytížených krajů. Na místě KACPU zůstane informační služba pro uprchlíky. Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO) už v minulosti opakovaně avizoval, že kraj se k žádnému takovému kroku nechystá.

Sdílejte článek