Společnost
18/05/2022 Petr Broulík

Co dělat? Ukrajinští Romové žebrají na nádraží, řešili dnes zastupitelé Ostravy

​Situaci s ukrajinskými Romy na hlavním ostravském nádraží dnes probírali zastupitelé Ostravy.

Podle některých je nádraží „okupováno“ několika desítkami ukrajinských Romů, kteří docela znepříjemňují život cestujícím.

„Problémy se nekoncentrují jen do odbavovací haly, ale také do okolí, kde tito lidé chodí, obtěžují lidi, co parkují. Chci se zeptat, jaké opatření město plánuje a kdy. Přeci jen to volky nevolky je jedna ze vstupních bran do města,“ ptal se zastupitel Lukáš Semerák.

Apeloval také na okamžité opatření, zda by nebylo možné posílit přítomnost bezpečnostních složek v budově nádraží a před ní. „Když lidé přijíždějí do Ostravy, tak je jim velmi nepříjemné absolvovat trasu od nástupiště přes výpravní budovu k autu či tramvaji. Ono se tam asi nic tak protiprávního z pohledu kriminality neděje, ale obtěžování, zejména nezletilých, tahání za rukávy, ťukání na sklo auta, žebrání, je opravdu nepříjemné,“ míní zastupitel.

Horší je to v Brně a Praze

Primátor Ostravy Tomáš Macura řekl, že situace na hlavním ostravském nádraží není jednoduchá, ale podobná, a snad i horší je na nádražích v Brně a Praze.

„Ta skupina osob, která je aktuálně na ostravském nádraží, není trvalá. Je pravdou, že uprchlická vlna z Ukrajiny slábne a začínají se v ní objevovat lidé, kteří mají jiné kulturní a společenské návyky, což znamená zvýšené problémy. Ale i o tyto lidi je třeba se postarat a není to úplně jednoduché,“ řekl primátor.

Ujistil, že přítomnost bezpečnostních složek na nádraží už městská policie posílila. „Jenom si buďme vědomi, že tady panuje zcela mimořádná situace, při níž jsou v Evropě v pohybu miliony lidí,“ řekl a dodal, že jsou města, na jejichž územích je nesrovnatelně více uprchlíků, třeba v blízkých polských Katovicích.

Spolupracujeme na nádraží s dobrovolníky ADRA, policií a hasiči

Ředitel Městské policie Ostrava Miroslav Plaček řekl, že strážníci na řešení situace spolupracují s drahami, dobrovolníky z ADRA, s policií a hasiči. „Máme na nádraží hlídky, a pokud se nám tam zdržuje tato skupina osob, hlídka zůstává nepřetržitě na místě. Ty skupiny migrují a nejsou to stejné osoby. Ti lidé se pohybují mezi krajským asistenčním centrem a také po městě,“ informoval.

Ředitel Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Radim Kuchař řekl, že stát musí obecně nastavit mechanismy, které způsobí, aby některé tyto skupiny do Ostravy nepřijížděly. „Ne, abychom je tady potom prověřovali, abychom části z nich dávali sociální dávky a oni si pak jezdili pro nové,“ řekl.

Cizinecká policie začala tento týden podobné lidi ze země vykazovat

Takový systém podle něho začal fungovat. „Každý z uprchlíků je zkontrolován, zda už se nepokusil registrovat se v jiném kraji. Máme už databázi. Pokud to zjistíme - a je to velmi časté a takové lidi zachytíme - jsou vykázáni. Tato skupiny pak opouštějí území Česka a jedou to zkoušet do jiných států, mnozí se podle posledních sledování vracejí přes Vídeň do Maďarska,“ řekl Radim Kuchař.

Dodal, že v pondělí a včera cizinecká policie vydala výjezdní příkazy pětadvaceti procentům těchto lidí, kteří přišli na KACPU na Černé louce z ostravského hlavního nádraží.

„Což už je kontrolovatelné. Tato informace se začala mezi těmito skupinami velmi rychle šířit a je to první okamžik, kdy Česká republika už pro tyto lidi není dobré místo. Druhým opatřením by mělo během pár dní být, že migranti, kteří mají při ubytování dávku na stravu, nebudou mít nárok na peněžní dávku.“

Někteří stráví ve Vyšních Lhotách jen dobu, dokud nedostanou dávku

Radim Kuchař dokreslil, že na území Ostravy bylo zaregistrováno a získalo dočasnou ochranu na dvacet tisíc ukrajinských migrantů, z toho sedmnáct tisíc na KACPU na Černé louce. Na území města Ostrava získalo ubytování tisíc a jedno sto lidí.

Pokud jde o lidi z takzvané „jiné sociálně kulturní skupiny“, tak všichni, kteří získali oprávněný statut, byli podle šéfa hasičů vždy dosud odvezeni do zařízení správy uprchlických zařízení ve Vyšních Lhotách.

„A není žádné tajemství, že tam v podstatě tráví přesně jen tolik času, dokud tam nepřijede mobilní pracoviště úřadu práce a nevyplatí jim dávku. My je potom do hodiny odvážíme na hlavní nádraží a oni opouštějí Ostravu,“ popsal Radim Kuchař praxi některých uprchlíků.

Sdílejte článek