Proměny kraje
10/05/2019 Tomáš Svoboda

V kraji se opět otevírají chrámy. K vidění je i unikátní Madona z Těrlicka

V rámci třetího ročníku projektu Otevřené chrámy mohou lidé od začátku května až do konce října v Moravskoslezském kraji navštívit celkem třicet kostelů a vystoupat na tři kostelní věže, kterými je provedou vyškolení průvodci.

Návštěvníci by se měli rozhodně podívat do kostela sv. Václava v centru Ostravy, kde biskupství vystavuje unikátní pozdně gotický obraz Madony z Těrlicka, kterou se podařilo objevit při restaurování obrazu z 19. století z farnosti Těrlicko.

Nově se turisté mohou podívat do některých kostelů, které se minulých ročníků neúčastnily. V okrese Bruntál to je poutní kostel Panny Marie Sněžné v Rudě u Rýmařova, který je atraktivní i barokní křížovou cestou začínající přímo u kostela a mířící na Křížový vrch nad obcí.

Na Osoblažsku je nově otevřen kostel sv. Martina v Bohušově a ve Frýdku-Místku zase kostel sv. Jakuba nedaleko náměstí v Místku.

Do projektu Otevřené chrámy se zapojila také Matice radhošťská s kaplí sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti. Na seznamu je i kostel sv. Vavřince v Těrlicku-Kostelci, odkud pochází pozdně gotický obraz Madony z Těrlicka.

Do projektu jsou kromě katolických zapojeny také dva evangelické kostely. Evangelický Kristův kostel v Ostravě a evangelický kostel v Suchdolu nad Odrou.

Věže jsou zpřístupněny na krnovském kostele sv. Martina, dále na kostele sv. Jana Křtitele ve Frýdku a na opavském kostele sv. Hedviky.

Zájem o projekt rok od roku roste. Loňský druhý ročník zaznamenal více než 20% nárůst návštěvnosti oproti prvnímu. Celková návštěvnost 33 církevních objektů byla necelých 169 tisíc návštěvníků.

Největší zájem byl o kostely na turisticky atraktivních místech a na poutních místech. Například do kostela sv. Maxmiliána na Hukvaldech zavítalo téměř 28 tisíc lidí.

Projekt Otevřené chrámy, který vznikl v roce 2017 s cílem zvýšit dostupnost vzácných památek, opět finančně podpořil Moravskoslezský kraj, a to částkou 1,3 milionu korun.

Záštitu nad ním převzal náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo.

Ostravsko-opavské biskupství letos v projektu zaměstná 130 průvodců.

Sdílejte článek