Společnost
12/11/2022 Petr Broulík

V Krásné v Beskydech staví moderní zvoničku a hledají zvoníka

Spousta obyvatel obcí a osad Krásná, Bystré či Janovice si ještě pamatují, že u někdejší školy v dolní části Krásné a při silnici z Lubna přes Janovice-Bystré do Pražma stávala stará dřevěná zvonička.

Představovala ukázku klasické lidové horské architektury a byla jednou ze čtyř dochovaných zvoniček, ve kterých se na katastru Krásné v Beskydech zvonilo klekání či umíráček, když v těchto obcích nebo na osadách někdo zemřel. Zvonička však byla už dlouho uzamčená, zarostlá a nešlo už v ní zvonit.

To se rozhodli nedávno představitelé obce Krásná změnit poté, co jedna z obyvatelek požádala obec, aby s touto zvoničkou něco udělala. K ní se poté připojili také architekti - jedním je krásenský rodák Zdeněk Liška, druhým jeho kolega Václav Kocián. Ti také vypracovali projekt pro novou zvoničku. A právě podle jejich vize nyní vzniká na původním místě zvonička nová.

Nová zvonička bude i odpočinkovým místem

Každou sobotu na ní pracuje truhlář Martin Chlebek, který bydlí a podniká v Ostravě, ale je rovněž rodákem z Krásné a jezdí sem na chalupu.

Truhlář Martin Chlebek. Foto: Petr Broulík

„Začali jsme s pomocníkem stavět zvoničku v srpnu, děláme na tom už třetí měsíc. Ještě je třeba vybudovat do zvoničky přístup a schody, součástí je i lavička. Vznikne tu tedy i jakési odpočinkové místo, ostatně od zvoničky je krásný výhled do okolní krajiny,“ říká Martin Chlebek.

U zvoničky vznikne i jednoduchý stojan na kola, protože kolem ní vede cyklotrasa.

Martin Chlebek si ještě pamatuje, kdy zvonila původní zvonička. „Chodil jsem ještě tři roky v letech 1971 až 1973 do této bývalé školy, takže si pamatuji, že se na ni zvonilo. Vždycky, když někdo umřel, tak se tři dny zvonilo. Paní, která tu zvonila, zemřela teprve nedávno, v čtyřiadevadesáti na covid. Ona uklízela ve škole a zároveň zvonívala na zvoničku, když bylo třeba,“ vzpomíná truhlář.

Zvonit se bude ručně i elektronicky přes GSM bránu

Architekti zakomponovali do nové zvoničky i původní zvon z té staré. „Z ní jsou i tyto původní trámy, z kterých jsem vytvořil ve zvoničce kříž, aby po původní stavbě zůstala v té nové i nějaká památka a připomínka,“ ukazuje truhlář.

Původní zvon bude opět zvonit. „Je tam kladívko, takže bude možno zvonit ručně. Ale i elektronicky na dálku, pan starosta bude moci ovládat zvon ve zvoničce na dálku pomocí GSM brány, tedy esemeskou,“ usmívá se truhlář.

Starosta obce Krásná Antonín Tulach by rád dal prostor i klasickému zvonění a obec by proto ráda našla zvoníka, který by pravidelně nebo v případě potřeby zvonil ručně. „Zatím se to nepodařilo, ale dáme zřejmě do zpravodaje výzvu, zda by někdo nechtěl zvonit na bázi dobrovolnosti,“ říká starosta Antonín Tulach.

Dodal však, že na elektronickém zvonění se pracuje. „Bude to přes vybraná telefonní čísla. Zvonička by měla mít i vnitřní osvětlení napojené na to pouliční. Mělo by tam být večer i nějaké decentní nasvětlení kříže z původních trámů,“ řekl starosta.

Roste z obecního dřeva, podílejí se na ní sponzorsky i místní podnikatelé

Původní zvonička stála před školou dlouho, ale kdy ji horalé u cesty postavili, prý už nikdo nepamatuje a žádné záznamy o jejím vzniku nehovoří. Donedávna byla ještě stará zvonička u silnice zarostlá křovinami a stromy, mnozí obyvatelé možná ani nevěděli, že před bývalou školou tato zvonička bezútěšně zarůstá.

„Zřejmě ale asi zvonička vznikla spolu se starou školou, před kterou stála u staré silnice,“ říká truhlář. Je to vůbec poprvé, co tento řemeslník staví zvoničku. „Dnes už se takové stavby nedělají, už je to jen nostalgie, dnes už má každý doma hodinky, budíky a rádio,“ podotýká Martin Chlebek. „Je ale dobře, že se podobné stavby obnovují.“

Dřevo na novou zvoničku obec Krásná dodala ze svých obecních lesů, majitel krásenské pily sponzorsky vytěžené dřevo nařezal. Zvoničku pokryly šindely z modřínu, také podlaha je z modřínu, „šprušle“ oddělující kříž od lavičky jsou ze smrkových trámů. Zvonička tedy vzniká do jisté míry „komunitně“ a podílejí se na ní firmy a podnikatelé v horské obci.

„Zbourání staré zvoničky zase zajistili architekti, kovové prvky do zvoničky také dodal sponzorsky příslušník rodiny pana architekta Lišky, a základy pro novou zvoničku se podařilo zajistit díky pracovníkům obecní technické čety a stavbařů při výstavbě chodníku kolem silnice. Jsem rád, že se na ni takto podílejí místní,“ řekl starosta Krásné Antonín Tulach.

Dodal, že místní podnikatel bude kolem zvoničky upravovat terén a vybuduje k ní přístup a schody pro návštěvníky.

Zvoničky jsou na Krásné čtyři, přibude i nová na Zlatníku

Přístup ke zvoničce by měl být hotov do třiceti dnů. „Chtěli bychom zvoničku dokončit do Vánoc, uvidíme, co dovolí počasí. Rádi bychom novou zvoničku i vysvětlili či pokřtili, ale to už bychom asi nechali na příští rok a spojili to s nějakou další obecní akcí. Zvonit by ale měla nová zvonička do Vánoc,“ řekl starosta a dodal, že je rád, že se nová, spíše moderní zvonička místním líbí.

Na katastru obce Krásná se dochovaly dodnes celkem čtyři zvoničky, dvě v soukromém vlastnictví jsou nově zrenovované a opravené. Zachovalou a před pár lety rekonstruovanou zvoničku mají na své usedlosti v Krásné nad Zlatníkem v části zvané Na Dolině například manželé Pajurkovi. Ti na ni i zvoní.

„Vypadá to však, že brzy budeme mít zřejmě na Krásné zvoniček pět. Jednoduchou zvoničku chce na Zlatníku vystavět i provozovatel tamní sjezdovky. To je také pěkný záměr,“ řekl starosta Antonín Tulach.

Náklady na zvoničku dosáhnou až 1,2 milionu korun

Architekti Zdeněk Liška a Václav Kocián natočili také příspěvek o zvoničce na youtube. Video uvádějí tím, že nová podoba objektu navržená v soudobém architektonickém pojetí vychází z archetypu tradičních kaplí a zvonic s vernakulární formou střechy.

„Jednopodlažní objekt připomíná tubus, který má nést hlas ukrytého bijícího zvonu do krajiny. Namísto věže se zvonem, která dnes skoro zasahuje do sousedních korun modřínů, návrh umisťuje zvon pod střechu převýšeného prostoru závětří. V závětří je navržena lavička pro pozůstalé a nika pro umístění vázy s květinou,“ představují svůj projekt.

Prostor s lanem pro manipulaci zvonu je oddělen perforovanou příčkou, kterou tvoří dřevěné svislé lamely ze smrkového dřeva. „V této příčce je zakomponován dubový kříž jako fragment, který bude vyroben z původních trámů stávající zvonice. Zpevněnou přilehlou plochu, která je stavební součástí zvonice tvoří kamenné dláždění,“ uvádějí architekti svůj projekt.

Náklady na novou zvoničku včetně vybudování jejího předprostoru by měly podle starosty dosáhnout částky 1,1 až 1,2 milionu korun, část z uznatelných nákladů na možná až více než polovinu celkových nákladů by měl poskytnout ze svého rozpočtu Moravskoslezský kraj.

Sdílejte článek