Společnost
04/11/2022 Petr Broulík

V Opavě zdarma opravují nefunkční elektrospotřebiče. Poradí si (téměř) se vším

Pokazila se vám pračka, televize, žehlička, myčka, fén či rádio? A nikde poblíž vašeho bydliště není jako dříve žádný opravář, kterého byste zavolali, nebo opravna, kam byste přístroj zanesli? A vyplatí se vůbec při dnešní drahé ruční práci taková oprava? Nekoupíte domů raději nový přístroj?

Už Zdeněk Svěrák s Jaroslavem Uhlířem zpívají: „Neopouštěj staré známé pro nové“. A tak ani porouchanou elektroniku nevyhazujte. Protože i v dnešní době, kdy se za téměř všechno platí, existují i bezplatné opravy nefunkčních elektrospotřebičů. A to díky unikátní akci, která tyto bezplatné opravy už nějakou dobu za velkého zájmu veřejnosti nabízela v Opavě.

Díky oblibě u lidí tam pokračuje a to až do konce letošního roku. Lidé si tak mohou nechat zdarma opravit televizi, pračku nebo třeba sušičku. Tento společný projekt Moravskoslezského kraje, Opravárny, systému Asekol a opavské Charity pomáhá snižovat produkci elektroodpadů a také upozorňuje na důležitost správného nakládání s vysloužilými spotřebiči.

Bezplatná Opravna bude fungovat vždy první sobotu v měsíci

Lidé v jeho rámci mohou své pokažené a porouchané spotřebiče přivézt nebo přinést do speciální bezplatné Opravny a to vždy první sobotu v měsíci, tedy teď v sobotu 5. listopadu a poté za měsíc, 3. prosince. Vždy v době od 9 do 17 hodin. Bezplatná Opravna bude sídlit v zelené kontejnerové sestavě před areálem Chráněných dílen Charity Opava na adrese Přemyslovců 3 v Opavě.

A co se bude při bezplatných sobotách v opavské Opravně opravovat? K opravám budou přijímány vesměs všechny spotřebiče, například varné konvice, žehličky, fény, ale také televize nebo mikrovlnky, pračky, lednice nebo třeba i myčky. Jen u některých spotřebičů bude potřeba předcházející domluva mezi zákazníkem a opravářem. Jedná se hlavně o velkou bílou technika.

Kraj: Nefunkční spotřebič se nemusí vždycky vyhodit

Na správné nakládání s elektroodpady Moravskoslezský kraj přispívá dlouhodobě a množství vytříděného elektra každoročně stoupá.

„Pořád ale máme velké rezervy, proto je na místě upozorňovat veřejnost, že fény, varné konvice nebo třeba mikrovlnky do obyčejné popelnice nepatří. Vždyť nefunkční spotřebič se nemusí vždycky vyhodit, někdy je možné jej nechat opravit. Šetří se tím peníze i životní prostředí,“ uvedla radní Moravskoslezského kraje pro životní prostředí Zdenka Němečková Crkvenjaš.

Přivézt lze televizory, mobily, počítače, notebooky

„Budeme se snažit vyhovět všem a opravit, co bude možné. Nicméně mohou nastat případy, kdy daný spotřebič opravit nepůjde nebo jeho oprava bude nerentabilní. V takovém případě bude možnost zanechat spotřebič v chráněné dílně k ekologické recyklaci,“ vysvětlil servisní technik Dalibor Žižka, kterého zajistila společnost Opravárna.

Mezi spotřebiče, které mohou lidé dovézt bez předchozí domluvy, se řadí veškerá černá technika, například televizory, mobily, počítače, notebooky, audio/video či lehká bílá technika. Některé spotřebiče nelze opravovat přímo na místě, proto budou převezeny do specializované dílny.

Sdílejte článek