Proměny kraje
12/06/2020 Petr Broulík

V Ostravě je unikátní výstava motorek, na které se může sahat

​Zažili jste už, jak vítr čechrá vlasy, když se motocykl pod vámi řítí po dálnici stodvacetikilometrovou rychlostí?

Ne, mám při jízdě přilbu, odpoví na takovou otázku kdekdo. Avšak nová, zčásti interaktivní a zážitková expozice třiceti historických motocyklů nazvaná Grand Prix vám to v bezpečí upevněné a nastartované motorky umožní.

Tuto výstavu lze ode dneška nalézt v ostravských Dolních Vítkovicích ve Velkém světě techniky a dopoledne ji otevřeli zástupci Moravskoslezského kraje a ředitel Světa techniky Jakub Švrček.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák se svěřil, že není vyznavačem rychlé jízdy na motorce a holduje spíše podobné jízdě ve stabilnějším kabrioletu.

„Rozhodně na výstavě nečekejte krásně seřazené motocykly za bariérou. Tyhle si mohou děti a dospělí, tedy velké děti, doslova osahat. Mohou si třeba motorku o váze 150 kilogramů zkusit roztlačit nebo si v dílně na výstavě zkusit vykuchat motor a zase ho složit,“ láká hejtman na novou výstavu.

A připomíná, že většinu vystavených motocyklů věnoval Moravskoslezskému kraji jejich původní majitel Miroslav Rybička.

Ráj pro děti i ty, kteří dětmi nepřestali nikdy být

Na interaktivní výstavě lze kromě jiného vidět i například simulovanou havárii motocyklisty, který hlavou v přilbě narazí v letu přes řidítka do zdi. Návštěvníci tu najdou i odkazy na slavné české motocyklové jezdce, pro dospělé děti je zde stylizovaný motorkářský bar, ukázky závodů či pro menší děti závodiště se záchrannými balíky sena, které si mohou při jízdě na koloběžkách i vyzkoušet.

Kromě historických a některých až efektně rezavých veteránů jsou součástí výstavy také současné moderní stroje BMW zapůjčené partnerem výstavy, společností CarTec Ostrava.

„Návštěvníci mohou diskutovat, které stroje jsou hezčí. Vybrané historické motorky si mohou i vyzkoušet. I tím je výstava výjimečná,“ upozornil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro cestovní ruch Jan Krkoška a upozornil, že má motorku a rád se na ní prohání krajem.

Douglas, unikáty La Mondiale, Humber i Jawa Rumpál

K nejzajímavějším exponátům na výstavě patří anglický veterán Douglas vyrobený přesně před sto lety, jediné dochované kusy na světě belgického stroje La Mondiale a anglického Humbera.

"Je zde k vidění i unikátní první motocykl JAWA nazývaný Rumpál,“ řekl při otvírání výstavy ředitel Světa techniky Jakub Švrček. A dodal, že výstava představuje i historické speciály, plochodrážní motocykly, cestovní unikáty nebo lidové motocykly z let 1920 až 1967.

Chloubou výstavy je restaurovaný motocykl Jawa special z roku 1939. Ten pod odborným dohledem pracovníků Národního technického muzea kompletně rozebrali a repasovali studenti z restaurátorské dílny, která vznikla s podporou kraje před dvěma lety při VŠB-TUO.

Výstava je koncipována tak, aby zaujala celou rodinu. Vyřádí se zde všichni, od vnoučat po prarodiče. A kouzlu expozice podlehnou podle organizátorů i ženy a dívky. Na výstavě je může zaujmout stylový foto point se stupni vítězů, historické i současné motorkářské outfity nebo model motocyklu budoucnosti s konstrukční kanceláří, kde je možné si namalovat vlastní návrh motocyklu. Vyzkoušet si lze také u žen oblíbený skútr Liberty.

Výstava Grand Prix bude otevřena vždy od 10 hodin a potrvá nejméně do března příštího roku.

Poté se přesune do Kopřivnice, kde bude k vidění v nových prostorách Muzea Novojičínska.

Sdílejte článek