Kultura
29/09/2020 Jaroslav Baďura

V Ostravě má premiéru muzikál Květiny pro paní Harrisovou

​První muzikálovou premiérou Národního divadla moravskoslezského v sezóně 2020/2021 bude 3. října v Divadle Jiřího Myrona dílo s názvem Květiny pro paní Harrisovou britských autorů Richarda Taylora (1965) a Rachel Wagstaff (1980).

Námětem je novela Paula Gallica o dobrosrdečné londýnské uklízečce Ádě Harrisové, která se vydá do Paříže, aby získala vysněné přepychové šaty z haute couture kolekce Christiana Diora a zažije přitom spoustu krásných setkání.

Novela Paula Gallica Mrs. ’Arris Goes to Paris vyšla v USA v roce 1958 jako první ze série dobrodružství obyčejné Londýňanky. V Británii byla kniha vydána pod názvem Flowers for Mrs. Harris.

Uklízečka Áda Harrisová žije skromně. Jednoho dne ve skříni jedné ze svých bohatých klientek uvidí nádherné šaty a rozhodne se, že takové si v Paříži přímo u slavného návrháře pořídí také.

Jde za svým snem vytrvale a za každou cenu a nejen své klienty laskavým způsobem nabádá k tomu, aby si také plnili sny a přání.

Roli Ády Harrisové svěřila režisérka Gabriela Petráková držitelce Ceny Thálie Haně Fialové. Volba to byla jednoznačná.

„Paní Harrisová je mi blízká svou srdečností, svým soucitem, obětavostí. Ona miluje lidi a je jí jedno, v jakém jsou postavení. Prostě je mi blízká láskou k bližnímu svému. Ta role je opravdu krásná a mám z ní velkou radost,“ vyznává se Hana Fialová a pochvaluje si také spolupráci s dirigentem Jakubem Žídkem, režisérkou Gabrielou Petrákovou a kolegy ze souboru, s nimiž před lety začínala v Ostravě v operetních rolích.

„Je dobře, že se ten titul hraje teď, že se jeho uvedení posunulo na začátek sezóny. Škaredého a smutného je dnes na světě tolik, tak proč si nedopřát pohlazení a povzbuzení? Do této doby se ten titul přesně hodí,“ uzavřela Hana Fialová.

V roli nejlepší kamarádky Růži, která je Ádě Harrisové oporou a pomáhá jí na šaty šetřit, se představí Jarmila Hašková. Manžela hlavní hrdinky (a také jednoho z Diorových přátel) hraje Tomáš Savka, bohatou klientku Lady Dant Eva Zbrožková, šéfku Diorova salonu Madame Colbert Michaela Horká, Pamelu Penrosovou a Nathalii hraje Patricia Janečková.

Dále účinkují Roman Harok / Tadeáš Hoza, Dagmar Mimrová, Lenka Vaňkátová, Ilona Piskořová, Juraj Čiernik, Marcel Školout, Jan Drahovzal a další.

Orchestr řídí Jakub Žídek. Režie Gabriela Petráková. Kostýmy jsou dílem Marty Roszkopfové, scénu vytvořil Ondřej Zicha. Překlad a dramaturgie Hana Nováková.

Světovou premiéru měl muzikál v Crucible Theatre v britském Sheffieldu na jaře roku 2016. Získal cenu pro nejlepší nový muzikál roku a představitelka Ády Clare Burtová dostala cenu za nejlepší ženský herecký výkon v muzikálu.

Velkého ohlasu a další ceny se dílu dostalo dva roky po světové premiéře opět v Británii – pro Chichester Festival Theatre režíroval upravenou verzi opět Daniel Evans a hlavní roli svěřil stejné herečce.

"Tuto verzi uvádíme v překladu Hany Novákové nyní v české premiéře v Národním divadle moravskoslezském. Muzikál z Chichesteru už viděli diváci po celém světě také online díky streamování v době jarní pandemie covidu19. Humoristická novela Paula Gallica se dočkala také zfilmování. Anthony Pullen Shaw natočil v roce 1992 film s názvem Mrs ’Arris Goes to Paris s Angelou Lansburyovou a Omarem Sharifem. Režisér Anthony Fabian natočil remake (premiéra 2020)," uvedla mluvčí divadla Šárka Swiderová.

Hana Fialová má v sezóně 2020/2021 před sebou ještě jednu výraznou novou roli, a to v muzikálu Andrewa Lloyda Webbera pro jednu herečku s názvem Tell Me on the Sunday (Líp se loučí v neděli).

V režii Juraje Čiernika bude mít premiéru v Divadle „12“ v červnu 2021. Harpagon je lakomec!!! je původní muzikál Borise Urbánka, Vojtěcha Štěpánka a Jiřího Krhuta. Inspirovalo je známé Molièrovo dílo a premiéra bude na konci ledna. Autoři slibují podívanou ve velkolepém montypythonovském duchu.

Závěr jara 2021 bude patřit operetě Madame Favart Jacquese Offenbacha, jejíž nastudování bylo posunuto z letošního jara kvůli zákazu hrát a zkoušet.

V říjnu uspořádá soubor operety/muzikálu komorní večer k poctě dvěma osobnostem ostravské operety – Josefu Kobrovi a dirigentu Vladimíru Brázdovi.

Po Josefu Kobrovi se v této sezóně jmenuje slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona a veřejnost si tam může prohlédnout i výstavu věnovanou tomuto herci, zpěváku a komikovi.

Na jaře pak v Divadle Jiřího Myrona zazní nejslavnější muzikálové melodie na večeru věnovaném 10. výročí ostravské muzikálové scény.

Sdílejte článek