Kultura
22/01/2022 Petr Broulík

V Parníku to žije, chystá řadu koncertů legendárních kapel i jednotlivců

Ač omicron šílí a zvedá počty nemocných, Ostravané či návštěvníci tohoto města nemusejí jako před rokem hladovět po dobré muzice.

Naopak mohou si užívat kvalitních vystoupení doslova živých legend. Už dlouho totiž platí, že v Ostravě ráda vystupuje nejedna stálice kvalitní hudby.

Příkladem je třeba hudební klub Parník v centru města, kde lze dokonce kapely a legendární muzikanty zažít doslova na dosah. Stačí se jen kouknout na kolekci vystupujících v nejbližších dnech a týdnech, aby člověk nabyl dojmu, že Ostrava je opravdu trochu nenápadným centrem kultury široko daleko.

Úspěšný herec přijede se svou dvanáctistrunkou

Hned v sobotu 22. ledna od 20 hodin bude pódium Parníku patřit recitálu českého herce a také synovi slavného Jiřího Sováka. Jiří Schmitzer si získal velkou popularitu nejen svými rolemi, ale i svými koncerty, recitály s kytarou a vlastními písněmi. A umí někdy nekorektními songy rozběsnit i ty, kteří ho v tomto trochu jiném hudebním světle možná neznají. Ostatně - znáte jeho „Řekněte prdel?“

Ač hraje pouze na svou dvanáctistrunnou kytaru, herec kultovního divadelního souboru Ypsilonka, který si během svého života zahrál ve více jak stovce filmů, televizních snímků a seriálů a za své herecké umění už sklidil čtyři České lvy, sám hovoří o své hudbě jako o acoustic-punku.

Díky nezařaditelnosti jeho projevu chodí na jeho recitály rockeři, milovníci folku, divadelní a filmoví fanoušci, a příznivci přemýšlivých či vtipných textů.

Jiří Schmitzer skládá i hudbu pro divadelní představení, především pro domovskou scénu Ypsilonky, ale i pro Národní divadlo nebo ústecké Činoherní studio. Jeho hudba zazněla v několika filmech.

V Parníku nebude Jiří Schmitzer hrát a zpívat poprvé, ale jeho koncert se odbývá pokaždé v jiném aranžmá a s jiným hudebním překvapením pro návštěvníky.

Jablkoň, Malina Brothers a ASPM

Už v neděli 23. ledna v 19 hodin rozezní intimní prostředí klubu Parník dlouhodobý hudební úkaz, kapela Jablkoň. V minulosti žánrově nezařaditelná, spíše ze setrvačnosti přiřazována k alternativní scéně. Její hudebníci prostě smývají hranice žánrů.

Kvalitu tohoto seskupení zaručují dvě ceny Anděl a další hudební ocenění, například ceny kritiky festivalu v Plauen, nebo ceny diváků mnichovského festivalu Toolwood.

Kdo by neznal Druhou trávu Roberta Křesťana a jeho skvělého banjistu Luboše Malinu. Ten spolu se svými bratry účinkuje už jedenáct let také v unikátním projektu Malina Brothers, která vystoupí v klubu Parník v sobotu 29. ledna od 20 hodin.

Až neuvěřitelně vytříbení muzikanti spolupracovali s Robertem Křesťanem, Pavlem Bobkem, Věrou Martinovou, či dokonce s Charliem McCoyem, který hrál s Bobem Dylanem či Elvisem Presleym. Mají za sebou řadu koncertů v USA, natočili dvě řadová CD a také v Parníku představí nové album, na které přijala pozvání zpěvačka Kateřina García.

Hned v neděli 30. ledna se do klubu Parník vrátí slavné ASPM, tedy Amatérské sdružení profesionálních muzikantů a v jeho čele multiinstrumentalista, skladatel a textař Jan Spálený. Slavná kapela, která zahraje od 19 hodin, hraje v současné době v sestavě: Jan Spálený – piano, kornet, zpěv, Michal Gera – křídlovka, trubka, zpěv, Filip Spálený – tuba, basa, Filip Jeníček – bicí a Radek Krampl – vibrafon.

Roman Dragoun, November 2ND a Michal Prokop

Proslulá brněnská rocková legenda, zpěvák a klávesista Roman Dragoun vystoupí v Parníku v úterý 1. února v 19 hodin. Kdo z pravověrných rockerů padesátníků by tohoto výrazného zpěváka neznal z působení v kapelách Progres 2 či Futurum. V parníku vystoupí se seskupením His Angels.

V únoru se fanoušci dobré hudby mohou těšit na další legendy, které v Parníku zahrají. V sobotu 5. února roztančí ostravský klub od 19 hodin kapela November 2ND. Hudba této rockové skupiny s výjimečnými představiteli české kytarové scény a s výraznou osobností zpěvačky Saši Langošové vychází z kořenů tradičního amerického písničkářství. Spojuje v sobě rock, blues a funky. Charakteristický zvuk kapely dotváří výrazný a nezaměnitelný ženský vokál a anglicky psané texty.

O den později, v neděli 6. února v 19 hodin mohou fanoušci v Parníku vidět naživo Michal Prokop Trio. Projekt akustické komorní muziky napříč žánry a v úzkém kontaktu s publikem umožní vidět zblízka pány Michala Prokopa, legendárního rockového houslistu Honzu Hrubého či všestranného rockového kytaristu Pavla Marcela.

Horký únor - Michal Pavlíček, Dunaj a Poutníci

V diáři mnoha rockerů možná už je zatržený 15. únor, kdy v klubu Parníku v 19 hodin vystoupí i Michal Pavlíček Trio. DVD Beatová síň slávy tohoto českého kytarového mága se stalo double-platinové a získalo hudební cenu Anděla. V roce 2016 vstoupil Michal Pavlíček do síně slávy a získal cenu Anděla za celoživotní tvorbu. Je dobře známo, že tato výrazná osobnost a spolutvůrce rockového Pražského Výběru je zakladatelem a autorem hudby doslova kultovní skupiny Stromboli.

A srdce každého fandy alternativního rocku musí potěšit, že 25. února zahraje v klubu Parník od 19 hodin Dunaj. Pozor, toto není reminiscence á la různé návraty v minulých letech, toto je regulérní restart jedné z nejúspěšnějších, nejinvenčnějších a nejoriginálnějších kapel české hudební historie!

Když se totiž hudebníci Dunaje sešli po letech při natáčení filmu Dunaj vědomí, nalezli opět tu chemii, která je dříve spojovala. Přeskočila jiskra, a skupina se rozhodla obnovit činnost. A to v sestavě, která zaznamenala největší úspěch. Chybět tedy bude pouze na konci devadesátek zesnulý Jiří Kolšovský, jeho pěveckých partů se však ujme zbytek kapely.

Páteř vystoupení budou tvořit skladby z nejsilnějšího období Dunaje představovaného především deskou Dudlay, avšak kapela postupně přidá nové písně vycházející z nejlepších tradic Dunaje. Nejedná se tedy o klasický comeback, ale o novou energii, se kterou Dunaj znovu započala hudební dráhu.

A mrazivý únor ukončí 26. února v 19 hodin v klubu Parník legenda nad jiné – Poutníci. Tato hudební skupina v roce 2020 oslavila 50 let od svého vzniku. Soubor vydal za dobu svojí činnosti 16 CD nebo LP, poslední nosič se jmenuje Stíny na střechách. Toto CD je složené z novinek, jen napsali sami současní poutničtí hudebníci.

Jedinou výjimkou, co se týče dlouhověkosti, je úvodní píseň, podle které se deska jmenuje. Program poutnického vystoupení tvoří písně z nového CD, ale hlavně z hitů, jako Panenka, Pojďme se napít, Hotel Hillary a řady dalších dnes už zlidovělých kusů.

Pořadatelé z klubu Parník samozřejmě upozorňují, že zakoupením vstupenky na kterýkoliv z těchto koncertů návštěvník prohlašuje, že splňuje podmínky pro vstup v souladu s aktuálním mimořádným opatřením Ministerstva zdravotnictví České republiky.

„Upozorňujeme, že koncert bude realizován v souladu s podmínkami, které budou platné v den konání koncertu. Vždy se budeme řídit aktuálně platnými vládními či hygienickými nařízeními,“ upozorňuje klub Parník.

Sdílejte článek