Politika
09/05/2016 Jaroslav Baďura

Václav Klaus mladší: Peníze ve školství jsou, dobří učitelé na ně ale nedosáhnou

Václav Klaus mladší pokračuje v debatách, v nichž v různých městech České republiky vysvětluje svůj pohled na to, jakým způsobem by se mělo vyvíjet české školství. Ostravská debata ukázala, že jeho názory jsou možná místy kontroverzní, ale dovedou pojmenovat jádro problému.

Dnes odpoledne besedoval Václav Klaus v konferenčním sále Výstaviště Černá louka spolu s jedničkou kandidátky ODS do krajských voleb Jakubem Unuckou a Martinou Novákovou, která kandiduje jako expert na školství na třetí pozici kandidátky.

Debata přilákala do konferenčního sálu přes stovku lidí, mimo jiné současných i bývalých učitelů, kteří se Klause mladšího po jeho úvodním proslovu ptali na řadu problematických jevů právě z oblasti školství.

Václav Klaus nezůstal nic dlužen své pověsti pichlavého řečníka a v podstatě zahájil debatu s kandidáty do krajského zastupitelstva slovy, že být na něm, tak by krajské úřady okamžitě zrušil. „Ale jestliže mají býti, pak ať tam jsou slušní lidé,“ dodal.

„Jak přidat učitelům mzdy?“ zněla jedna z prvních otázek, kterou položil právě místostarosta Klimkovic a lídr kandidátky ODS do kraje Jakub Unucka.

„Peníze ve školství jsou, jenže dobří učitelé na ně nedosáhnou. Musí vzrůst nenároková složka mzdy, aby ředitel mohl dostatečně ocenit právě ty dobré učitele,“ řekl Klaus mladší.

Okomentoval řadu dotazů a glosoval také například tvorbu takzvaného kariérního řádu ve školách. „Zrušit bez náhrady a vědce, kteří jej vymýšlejí, potrestat,“ řekl Klaus mladší.

Hovořilo se také o v poslední době velmi probírané inkluzi. „Já už se k tomu ani moc nechtěl vracet, každý z toho teď dělá velké téma, ale odpovím na dotaz. Děti například na vozíčku už v klasických školách přece dávno jsou. Ale ty mentálně slabší děti, které se ve velmi kvalitních a lety propracovaných speciálních školách učily základním dovednostem a třeba přípravě na řemesla, ty se teď budou trápit s angličtinou v normální škole.“

Sdílejte článek