Kultura
10/05/2024 Petr Sobol

Vanilla Ice v Ostravě? Jednání trvala měsíce, TOP festival láká i další hvězdy

Ilustrační foto: Jakub Pryček

Jedna kapitola je u konce, další nová éra začíná. Tradiční Oldies Festival letos nahradí TOP festival. Jedno se však nemění – do Ostravy zamíří další známé tváře hudebního nebe.

TOP festival proběhne v Dolních Vítkovicích v sobotu 15. června. Jeho hlavní hvězdou bude americký rapper Vanilla Ice, v Ostravě však vystoupí také Gipsy Kings ft Tonino Baliardo, Safri Duo, O-Zone, Alice DeeJay nebo Robert Burian. Ještě než to celé vypukne, jsme si popovídali s ředitelem festivalu Janem Válkem.

Proslavili jste se s Oldies Festivalem, teď ho ale nahradil TOP festival. Jak lidé tuto změnu přijali?

Změna názvu u lidí dopadla dobře. Naši věrní fanoušci pochopili, že Oldies Festival je fajn, ale my se chceme posunout dál.

Která jména jste v minulosti dokázali na Oldies Festival dostat? A kdo měl největší ohlas?

Byla jich spousta. Přesné číslo ani nevím, ale bylo to okolo 50 skupin. Největší ohlasy jsme zaznamenali u Dr. Albana, Loony či East 17.

Rok co rok jste vozili velké „retro“ hvězdy. Má Ostrava ve světě velký zvuk?

Ano, to má! Vystupující nám osobně říkali, že o Oldies Festivalu slyšeli a jsou rádi, že mohli přijet. Podobně to je i vystupujících, které zveme. Jednou se nám dokonce stalo, že nám dotyčný přímo řekl, že čekal, který rok se mu ozveme.

Teď přicházíte se změnou. Co všechno bude jinak?

Kdybych to chtěl zjednodušit, tak bych řekl, že všechno a nic. Ale teď vážně, celá myšlenka změny názvu je hlavně o tom, že jsme roky dělali festival pod názvem Oldies Festival, a každý rok jsme se potkali při oslovení nějaké kapely s odpovědí typu: ale já ještě nejsem oldies. Musel jsme to obhajovat, vysvětlovat, i když se to nakonec vždy nějak povedlo. Ale na Oldies Festival jsme nemohli zvát skupiny, které se do kategorie oldies opravdu nehodí. A tady nastává ta opravdová změna – TOP festival přiveze vždy top jména z hudební branže napříč celým spektrem.

Vracíte se zpátky do Dolních Vítkovic. Co vás k tomu přimělo?

Tuto otázku slýchávám velmi často. My už jsme v DOV byli, ovšem po covidové situaci nastal rozkol s termíny. Nemohli jsme uhnout a přišla varianta Polygonu Libros. Pro nás organizátory to byla super varianta, ale přiznám se, že návštěvníci to moc nepřijali. Tlak byl tak velký, že jsme po dvou letech zpátky v DOV.

Hlavní hvězdou letošního ročníku bude Vanilla Ice. Jak dlouho jste o něj stáli? Bylo náročné jej přivést?

Bylo to náročné! Jednání probíhala několik měsíců, v podstatě denně. Ve hře byla další dvě velká jména, museli jsme se ale rozhodnout a pro tento rok je to Vanilla Ice. Už teď ovšem můžu prozradit, že probíhají jednání i na další ročník s velkými jmény, která bychom chtěli do Ostravy dostat.

Co Vanilla Ice ostravským fanouškům předvede?

Především svou originalitu. Ten člověk dokázal v Americe, a v podstatě na celém světě, zbořit hitparády jedním hitem, který je i dnes neustále v kurzu a hraje se pořád.

Velkým lákadlem by měli být i moldavští O-Zone se svým hitem Dragostea Din Tei. Těšíte se na ně?

Já osobně se snažím line-up pokaždé stavět tak, jak ho cítím nejlépe. Celou dramaturgii řeším s kolegou Radimem Fraharem, který je velký srdcař, někdy má dokonce větší přehled než já. Takže já se těším vždy na celý festival.

Na co dalšího byste návštěvníky nalákal?

Na opravdu kvalitní program. Například skupina Gipsy Kings bude mít hodinu a půl dlouhé vystoupení, full koncert. A jedno už vím teď – Vanilla Ice do Ostravy znovu jen tak nepřijede. To nevím, co by se muselo stát.

Máte v hlavě nějaké jméno, které se vám do Ostravy ještě nepovedlo dostat, ale moc byste si ho přál?

Jejda, těch je! Můžu třeba prozradit, že jednání probíhalo i s jednou velkou hvězdou, která se nakonec letos rozhodla přijet na Colours of Ostrava. A byla to opravdu velká hvězda.

Sdílejte článek