Proměny kraje
19/12/2019 Petr Broulík

Vánoční dárek Ostravě: Prodloužená Rudná v provozu!

​Řidiči se mohou dnes večer konečně projet po novém úseku silnice I/11, který je známý spíše pod názvem Prodloužená Rudná.

Dnes o půl desáté dopoledne ji oficiálně otevřel ministr dopravy Vladimír Kremlík, generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl, hejtman MSK Ivo Vondrák a náměstek hejtmana Jakub Unucka.

Skoro všichni představili ukončení stavby po asi deseti letech jako vánoční dar nejen pro ostravské a opavské řidiče a pro tranzitní dopravu.

Už kolem deváté hodiny přijel na místo mluvčí ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl, přezul si boty, a se spolupracovníky připravoval scénář „oslavy“.

"Hlavně žádné celebrace, začal bych skromně, spíše omluva lidem, že to trvalo tak dlouho. A pak všechny ty věci, že je to na Vánoce a že je to fajn,“ zdravil se s prvními účastníky.

Na místě se sešli nejen politikové a spousty novinářů, ale zpoza vysokých protihlukových stěn se vynořilo i hodně „civilistů“, kteří se přišli na politiky podívat.

„Když si dáte do vyhledávače slova 414 metrů, prvních osm odkazů zahrnuje silnici Prodloužená Rudná. Což znamená, že je o ni eminentní zájem. 23. září nabylo moci stavební povolení a já jsem byl za pár dnů v Ostravě a řekl jsem, že si Ostraváci nezaslouží čekat celý rok na tuto stavbu. Je před Vánoci a dnes mezi dvacátou a třiadvacátou hodinou se zprovozní oba směry," řekl ministr dopravy Vladimír Kremlík.

"Je to dobrá zpráva pro Ostravu, Opavu, pro obyvatele Poruby, kteří bydlí kolem VŠB, kolem nemocnice a mnoha porubských ulicích. Musím ale připomenout rok 2010 a ministra Bártu, který tuto stavbu pozastavil. A nemohu nepřipomenout odpůrce a aktivisty, kteří podobné stavby blokují. A chtěl bych poděkovat kraji za mediaci v tomto sporu,“ připomněl historii stavby současný ministr dopravy.

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák řekl: „Je potřeba poděkovat všem lidem dobré vůle. Podnikatelům z areálu Skalka, právníkům, ostravskému magistrátu. Starostům a zhotovitelům. Za to, že tady stojíme. Možná mne můžete považovat za politika idealistického a možná i lehce naivního, ale já pořád věřím v dobrou vůli. Bez ní bychom tady teď nestáli a nedávali lidem z této oblasti asi ten nejvzácnější dárek, na který dlouho čekali. A aby dárků nebylo málo, můžu říci, že bude celá Rudná průjezdná, protože jsme odblokovali i výškovické mosty. To je fakt skvělá zpráva a mám z toho obrovskou radost,“ řekl hejtman Ivo Vondrák.

Asi největší zásluhu má na dokončení Prodloužené Rudné náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka. Právě on všechny strany posadil ke stolu a dovedl k dohodě, aby mohla stavba co nejdříve sloužit lidem.

„Dnes je to tři tisíce sedm set sedmnáct dní, kdy Strabag podepsal smlouvu s ŘSD, z toho se tři tisíce šest set dvacet pět dní čekalo na razítko. Osmdesát pět dní se stavělo. Takže jsme se věnovali těm razítkům a dnes orazíme stavební deník a stavbu pustíme do provozu. Je to nejlepší co mohlo dnes Ostraváky potkat,“ usmíval se náměstek Jakub Unucka.

„Dnes už se nepřestřihávají pásky, ale dávají razítka,“ komentoval finální akt politiků jeden z mužů, kteří přišli na místo oslavy pěšky a protáhli se škvírou mezi protihlukovými stěnami a betonovým pilířem. „Cestu nám ukázal řidič náklaďáku, který nedaleko normálně ještě maká,“ prozradil muž.

Generální ředitel ŘSD ČR Radek Mátl připomněl, že ŘSD podepsalo smlouvu na stavbu v roce 2009 a očekávalo, že silnici Prodloužená Rudná otevře za tři roky.

„Moc mne mrzí, že v průběhu deseti let se stavba několikrát pozastavila, nebyly na ni peníze a přišly různé obstrukce. Trpěli tím obyvatelé Ostravy i a řidiči. Věřím, že budeme s panem ministrem schopni legislativu upravit tak, aby se podobné věci do budoucna nestávaly. Jsem rád, že se to podařilo do Vánoc a že je to takový vánoční dárek vám všem,“ řekl Radek Mátl.

Sdílejte článek