Byznys
15/01/2016 Jaroslav Baďura

Velké vodní manévry. Šance jsou poloprázdné, do Frýdku-Místku proudí i voda z Morávky

Společnost SmVaK Ostrava po dohodě s Povodím Odry přistoupila k dalšímu opatření, jehož cílem je šetřit objem vody v nádrži Šance, která je naplněna zhruba na 30 procent kapacity, a naopak více využít vodu z údolní nádrže Morávka - ta je plná ze tří čtvrtin.

„Manipulacemi na vodovodním přivaděči Nové Dvory – Dobrá je umožněno zvýšení odběru z úpravny vody ve Vyšních Lhotách, zdrojově napojené na přivaděč surové vody z údolní nádrže Morávka, která je v současnosti naplněna zhruba ze tří čtvrtin. Jedná se o asi 90 litrů za vteřinu, a toto množství vody tak bude ušetřeno v nádrži Šance. Díky technickému opatření bude vodojem Frýdek zásobován pitnou vodou z Vyšních Lhot (tedy vodou z Morávky) a obyvatelé Frýdku-Místku budou pít jak vodu z Morávky, tak z Šancí (spotřebitelé zásobovaní vodojemem v Zelinkovicích), zhruba v poměru 3:2,“ říká ředitel Ostravského oblastního vodovodu Jiří Komínek

I přes velice suché počasí v roce 2015, které nadále pokračuje, byly a jsou zajištěny dodávky pitné vody spotřebitelům bez omezení v požadovaném množství a kvalitě. K tomu bylo nicméně nutné realizovat příslušná opatření.

V polovině září roku 2015 došlo po dohodě s Povodím Odry ke snížení odběru vody z Šancí, kde byl pokles objemu vody v nádrži nejvýraznější, ze zhruba 950 litrů za sekundu na 800 litrů. Vzhledem k přetrvávajícím nepříznivým klimatickým podmínkám byl v následujícím období postupně snížen odběr na zhruba 540 litrů za sekund. Ten bude díky výše popsanému opatření dále snížen o zhruba 90 litrů za vteřinu.

„Neodebranou vodu z Šancí musíme logicky v systému nějak kompenzovat, aby jí bylo pro odběratele dostatek. To řešíme kromě zvýšeného odběru z Morávky především větším odběrem surové vody z Kružberka do naší úpravny vody v Podhradí. Systém Ostravského oblastního vodovodu nám umožňuje pitnou vodu převést s využitím vodojemu v Krmelíně a čerpací stanice v Lískovci u Frýdku-Místku do přerušovací komory v Bruzovicích, odkud následně směřuje k odběratelům na Havířovsko a Karvinsko. Čerpací stanice v Lískovci v současnosti pracuje zhruba 18 hodin denně,“ vysvětluje Komínek.

K odběratelům na Havířovsku a Karvinsku se tak dostává voda z Beskyd i z Jeseníků. Její kvalita a vlastnosti jsou srovnatelné vzhledem k tomu, že v obou případech jde o povrchové zdroje, kam přitéká voda z hor. Voda je měkká s vysokou kvalitou.

Sdílejte článek