Sport
17/11/2017 Tomáš Svoboda

Vítkovice zvedl ze dna, bude trenér Grmela něco víc než záchranář?

Ve Fortuna národní lize jej za říjen vyhlásili Trenérem měsíce, a to zcela právem. Vždyť trenér Ludevít Grmela ihned po svém nástupu k fotbalistům Vítkovic zavelel k vítězné sérii, která přinesla devět bodů se skóre 8:0! Díky tomu se do té doby mátožné mužstvo zvedlo a notně vylepšilo svoji pozici v náročném boji o záchranu.

Když do Vítkovic přišel, vykládali mu hráči, kteří deset kol marně čekali na výhru, že si na hřišti vedli docela dobře, akorát měli pech. Znáte to, jednou trefili tyčku, podruhé se předvedl brankář soupeře a bylo po nadějích.

Sám Grmela, který dříve působil v Brně, ve Znojmě či v Opavě, to ale viděl poněkud jinak a dal to svým svěřencům otevřeně najevo. Když se jich zeptal, kolik získali bodů, odpovědí mu bylo hrobové ticho.

„Kluci k tomu předtím přistupovali trochu volněji a kamarádsky, ale na hřišti a na tréninku musíte poslouchat. Povídání jsme rychle zatrhli. Teď, když jsou zodpovědnější, vidí, že to může fungovat i jinak,“ lebedil si po domácí výhře 5:0 nad Frýdkem-Místkem, kterou vygradovala říjnová série tří výher.

V listopadu už sice kouzlo nového impulsu lehce opadlo, protože Vítkovice prohrály s favority z Hradce Králové i Opavy, ale to nic nemění na tom, že se tým pod vedením Grmely probudil k fotbalovému životu.

Z odpadlíka, který se krčil na dně tabulky s pouhými čtyřmi body, je opět konkurenceschopné mužstvo. V boji o záchranu pod sebe dostalo kromě „Lipiny“ i Varnsdorf a Ústí nad Labem, což jsou soupeři, kteří mají o bod méně a zápas k dobru navíc. O tlak a napětí je tedy postaráno.

„Mě ale práce pod tlakem vyhovuje,“ upozornil trenér, který v minulosti absolvoval náročné mise zejména na jihu Moravy. Nejvíce jej těší, že s vítkovickými hráči dokázali zapracovat na organizaci hry. Uspokojení však nehrozí.

„Spokojení nemůžete být nikdy, byť úvod nám vyšel fantasticky a získali jsme devět bodů. Teď jsme však zbytečně prohráli v Hradci a s Opavou. Ani jeden zápas jsme nebyli horší, bohužel se nám vrací naivní chyby a nezodpovědnost směrem dozadu,“ zdůraznil v rozhovoru na oficiálním webu druhé ligy Grmela.

Před blížící se zimní přestávkou už se mu honí hlavou myšlenky na budoucí podobu týmu, v němž mají početné zastoupení hostující fotbalisté. „Musíme počkat, kdo si koho stáhne zpět do svého týmu a poté to budeme muset poskládat,“ naznačil trenér, jak bude probíhat sestavování kádru pro jarní bitvy.

Zapomínat však nelze na tu závěrečnou podzimní, která Vítkovice čeká v neděli v dalekém Sokolově. Pro dobrý pocit před odchodem na dovolenou bude třeba bodovat, to si uvědomuje asi každý.

A jaké jsou budoucí cíle? „I když jsem boje o záchranu zatím vždy zvládnul, rád bych byl trenérem nejen na záchranu, ale také tím, který má čas mužstvo budovat od začátku soutěže,“ přál si Grmela, který byl v aktuální sezóně třetí, a jak se zdá, konečně správnou volbou na pozici trenéra ostravského klubu.

Sdílejte článek