ROMAN FRENKO
Polévkový král
Dne 7. 9. 1938 došlo před budovou Krajského soudu v Moravské Ostravě k zásahu policejních jednotek proti skupině několika set stoupenců Henleinovy Sudetoněmecké strany (SdP).
Henleinovci demonstrovali za propuštění Němců uvězněných ve zdejší věznici za pašování zbraní z Německa do ČSR.
Henleinovská propaganda rozšiřovala lživé zprávy o údajném bití a mučení zatčených, za jejichž propuštění vyrazila intervenovat také delegace poslanců SdP.
Jeden z nich se nalézal v davu, který jízdní policie rozháněla, a podle svého tvrzení měl být údajně uhozen po zádech bičíkem.
Celý incident, Henleinovci patrně předem zinscenovaný, byl z jejich strany barvitě líčen jako brutální krveprolití a okamžitě využit jako vítaná záminka k přerušení jednání mezi SdP a československou vládou, která nedlouho předtím prakticky na všechny požadavky sudetských Němců přistoupila.
Přestože případ po několika dnech utichl, k dalším jednáním už nedošlo; v rychlém sledu po sobě následovaly protistátní henleinovský puč v pohraničí 13. září, všeobecná mobilizace 23. září a konečně osudná Mnichovská konference 29. září 1938.
Tam představitelé Německa, Itálie, Velké Británie a Francie rozhodli bez přítomnosti zástupců Československé republiky o odstoupení pohraniční Německu.