Společnost
08/01/2020 ČTK

Vyšetřování střelby v čekárně fakultní nemocnice potrvá půl roku

​Vyšetřování okolností tragické střelby v čekárně polikliniky ostravské fakultní nemocnice potrvá pravděpodobně do poloviny roku.

Dnes tořekl dozorující státní zástupce David Bartoš. S kriminalisty se snaží zjistit hlavně motiv dvaačtyřicetiletého střelce, který sedm lidí zabil, dva zranil a spáchal sebevraždu. Zjišťují i původ nelegálně držené pistole - vražedné zbraně. Od útoku v pátek uplyne měsíc.

"Předpokládám že vyšetřování potrvá minimálně šest měsíců. V polovině roku by mohlo být ukončeno," uvedl Bartoš. Dodal, že v případu figurují desítky svědků. "Větší počet jsme už vyslechli," řekl. Vyšetřovatelé musejí počkat na závěry znalců a posudky. Jde například o posudek z oborů balistiky, soudního lékařství, chemie či genetiky.

Zatím policisté nenechali vypracovat psychologický profil pachatele. Nechtějí komentovat ani to, zda byl nemocný. Podle jedné z verzí si totiž údajně vsugeroval závažnou nemoc a byl nespokojen s přístupem lékařů, kteří na nic nepřišli. Střelba prý měla být reakcí na tuto nespokojenost.

"Zda trpěl nějakou nemocí, nemůžeme potvrdit. Nemáme k dispozici výsledky pitev," doplnil Bartoš.

S pomocí kamerových záznamů policisté už znají pohyb střelce po areálu nemocnice. "V tom, jak se pohyboval, se policie orientuje. Je zaznamenáno, že procházel areálem nemocnice a polikliniky. Šel kolem několika oddělení. Jestli si tak tipoval místo útoku, to je zatím jen hypotéza," doplnil žalobce. Dodal, že policisté už znají i jeho pohyb po útoku. "Podařilo se vysledovat pohyb až na místo, kde vystoupil z auta a zastřelil se," dodal.

Lidé mohou finančním darem podpořit rodiny obětí. Na různé účty už zaslali téměř deset milionů korun. Ostravská fakultní nemocnice zřídila účet s číslem 73030761/0710, kam mohou dárci přispívat do 31. března 2020. K dnešnímu dni se na účtu sešlo bezmála 7,1 milionu. Na transparentním účtu VŠB-TUO bylo dnes téměř 390.000 korun. Účet má číslo 291463872/0300.

Vězeňská služba (VS) s policejním odborovým svazem pořádá sbírku pro rodiny dvou zastřelených příslušníků VS. Dnes na účtu číslo 4200555535/6800 bylo víc než 1,2 milionu. Sbírku vyhlásila i Základní škola Ivana Sekaniny, která chce pomoci rodině Petra Langa, jednoho z příslušníků VS. K lékaři doprovázel nezletilou dceru a zachránil jí život. Lidé mohou přispívat na účet 1012201912/5500. Dosud zaslali téměř 600.000 korun.

Sbírka vznikla i na podporu rodiny zaměstnance celní správy, jejž střelec připravil o manželku a matku jeho synů. Peníze lze zasílat na transparentní účet Spolku celníků ČR 2801736826/2010. Dnes na něm je 559.000 korun.

Dvaačtyřicetiletý muž zahájil palbu bez varování v čekárně traumatologické ambulance nemocniční polikliniky v úterý po 07:00. Pacienty střílel z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Z nemocnice se mu podařilo utéci před příjezdem policie.

Sdílejte článek