Proměny kraje
19/11/2020 Petr Broulík

​Vyznavači horských kol mají nový Cow trail v Kletném. Na místě stád krav, bojů a těžby stříbra

Na kopci u vesničky Kletné poblíž Suchdolu nad Odrou se v dubnu 1945 nacističtí vojáci zuby nehty za střílnami bránili postupujícím rudoarmějcům.

Od letošního února tu vzniká tréninková a závodní trať pro horská kola nazvaná podle rozlehlých pastvin kolem Cow trail.

Právě některé zarostlé, ale stále od války patrné krátery v terénu po výbuších dělostřeleckých granátů posloužily jako „přirozené“ terény pro první dokončenou dvoukilometrovou trať, která bude mít na jaře i dvojnásobnou délku. Tato trať je určena jak odvážným rekreačním cyklistům, tak vrcholovým sportovcům, dětem i dospělým. A vstup na Cow trail je zdarma.

Nejen zarostlé krátery, ale také místo stříbrných dolů

Srdce areálu Cow trail leží v historií opředeném prostředí galenitových a stříbrných dolů. „Nově otevřený sportovní areál s atraktivní tratí pro horská kola bude ve finální fázi disponovat až čtyři kilometry dlouhým okruhem s převýšením 135 metrů – a bude přístupný pro profesionální i amatérské cyklisty po celý rok,“ říká Štěpán Sedláček, který dnešní otevření zatím dvoukilometrové trailové trati u Kletného moderoval.

Dodal, že trať bude na jaře plnohodnotně splňovat parametry pro organizaci závodů v MTB cross-country. „A věříme, že první závod se v areálu Cow trailu uskuteční už v na jaře 2021.“

Kvůli covidu jsem měl naráz spoustu času, kamarád přijel s bagrem

Budovat trať na tomto zarostlém návrší u pastvin, zvrásněném osvobozujícími boji, se rozhodl letos v únoru fotograf a sportovec Radovan Šťastný, předseda SK Kletné.

„Tehdy začal covid a najednou jsem měl spoustu času. Když jsem se tudy procházel se psem, říkal jsem si: tady by bylo fajn spáchat nějakou pěknou tréninkovou trať pro děti, kterým se v Ostravě věnuji. Tak jsem tady začal chodit dokola s lopatou a krumpáčem a modelovat nějaké výjezdy. Po několika týdnech se už na mě nemohl dívat kamarád a přijel s traktorem. A začalo to nabírat obrátky,“ líčí otec myšlenky Cow trailu Radovan Šťastný, který i ono slovo „cow“ v názvu trati spojuje symbolicky s prvními písmeny slova „covid“.

„Samozřejmě však odkazuje název trati na pastviny, které patří stádu krav a jednomu býku,“ řekl s úsměvem Radovan Šťastný.

Tady bylo kulometné hnízdo, tady zákop pro německý tank

Nejvíce ho těší, že je to další možnost vytáhnout děti od počítačů, kde dnes tráví spoustu času a to i ne svou vinou. „Bydlím přímo tady v Kletném, když jsme tohle místo objevili, začali jsme tomu říkat Kletné resort. Připomíná nám to staré klasické anglické golfové parky. A kolo sem tak nějak patří. Hlavní areál patří mamince kamaráda a on sám se na areálu podílí,“ říká Radovan Šťastný a dodává, že zdejší krajinu formovali zemědělci a hodně ji poznamenaly osvobozovací boje.

„Tady se zakopal wehrmacht a například dva z kráterů využíváme přímo pro průjezd tratí Cow trail. Dodnes se tu nachází munice. Já sám jsem před čtrnácti dny vykopal patici minometného granátu. Lehce jsem znejistěl, naštěstí to byla jen koncovka bez těla. Bůhví, co tady ještě je. Tady byl například tankový zákop pro německý tank, nad námi je bývalé kulometné hnízdo a tady další,“ ukazuje Radovan Šťastný na různá místa areálu.

Náměstek vzpomněl na letošní pád a let vrtulníkem. Na horské kolo už se vrátil

Náměstek hejtmana Jan Krkoška pro regionální rozvoj a cestovní ruch se při otvírání Cow trailu pochlubil svým „krásným osobním životním“ zážitkem z trailových závodů.

„Na podobné trati jsem letos spadl a vzápětí se proletěl vrtulníkem. Ale jsem rád, že se našli odvážlivci a další podobnou trať budují. Kraj podporuje silniční i krosovou cyklistiku a také elektrokola, budujeme nabíječky těchto kol. Také se podílíme na řadě velkých závodů, podporujeme například nejen Závod míru, který se tady v Jeseníkách jezdí. Takže trati přeji hodně příznivců. Protože ta kola musíte milovat, jinak na ně nesednete. Přiznám se, že já jsem po tom pádu dostal odvahu sednout zpátky na kolo po čtyřech měsících a na závodech jsem skončil z 56 závodníků sedmnáctý,“ řekl fanoušek horských kol Jan Krkoška.

První závody v novém trailovém areálu už na jaře 2021?

Miloš Židík je mužem, který chce už příští rok na jaře uspořádat ve sportovním areálu Cow trail celorepublikové závody. Toto první závodní klání se uskuteční na kratším i delším okruhu pod názvem MTB XC Kletné.

V den závodu proběhne i workshop pro děti, kterým poradí zkušení trenéři i bikeři. „Naším cílem je organizace závodů v MTB cross-country pro všechny věkové kategorie. Do té doby je zapotřebí trať dobudovat tak, aby její delší okruh splňoval parametry pro organizaci závodů zařazených i do kategorie UCI,“ představil plány Miloš Židík, ředitel závodu MTB XC Kletné.

„Velkým pozitivem areálu je i jeho dopravní dostupnost. Nachází se totiž na dohled od dálnice mezi Ostravou a Olomoucí,“ doplnil Miloš Židík. A dodal, že jednou by mohl být areál Cow trail velmi vyhledávaný.

Pro děti je trať skvělá, nenudí se na ní,“ říká reprezentantka a mistryně v MTB

Jana Czeczinkarová, česká reprezentantka a mistryně ČR v MTB maratonu 2020, si musela sice kolo upravit a trochu se při zkoušení trati zpozdila, nicméně její podobu si pochvalovala.

„Trať je hodně hravá,je na ní hodně zatáček, člověk se nenudí. Pro děti i dospělé závodníky je velká výhoda, když můžou trénovat ve skupinách, navzájem se hecovat a učit se jeden od druhého. A právě tohle nový areál Cow trail nabízí. Jezdci se tady bez omezení můžou prohánět i ve velkých skupinách a zároveň je tady vše, co na velkých světových tratích má být. Jak pro trénink techniky, tak i výbušnosti. Těším se na to, až Cow trail pozná opravdu ostrou zkoušku při prvních závodech. Nechci při tom chybět,“ slíbila Jana Czeczinkarová.

Mladí bikeři se tady naučí to, co velká cyklistika vyžaduje

Český reprezentant Matěj Průdek, rodák z nedaleké Ostravy, ocenil, že na trati jsou moderní prvky patřící k současnému stylu cross-country.

„Jsem opravdu rád, že se v Kletném rozhodli udělat tenhle fajn trail a Moravskoslezský kraj má nové místo, kde mohou všichni rozvíjet své technické dovednosti. Líbí se mi, že hlavně pro děti je to namotané na jednom placu, může tady jezdit patnáct dětí za sebou a místo obhospodaří jeden trenér. Navíc pro mě, jako Ostraváka, je velké plus to, že do areálu autem dojedu za půl hodiny," chválí si Matěj Průdek.

"Samotná trať je plná technických sekcí, líbí se mi její členitost a pasáž s podjezdem a nadjezdem. Mladí bikeři a bikerky se tady určitě naučí to, co velká cyklistika vyžaduje. V mírně stoupavé a dlouhé cílové rovince to bude závodníky pěkně bolet a může se tady ještě přesýpat pořadí,“ řekl Matěj Průdek. A dodal, že se rád v Kletném zastaví a trať si projede.

Všichni „kmotři“ nového sportovního bike areálu Cow trail nejdříve společnými silami zatloukli u efektního kamenného sjezdu stylovou dřevěnou tabuli s jeho názvem a potom ji pokřtili pravým „ekologickým“ kravským mlékem. „Vypadáme trošku jak parta Hic,“ poznamenal jeden z kmotrů.

Sdílejte článek