Proměny kraje
12/12/2018 Jaroslav Baďura

Z Těšína do Třince se už jezdí lépe, skončila oprava silnice

​Po více než roce intenzivních prací je cesta II/468 do Třince dokončená. Součástí stavby byla rekonstrukce silnice v ulicích Nádražní a Těšínská.

Nové jsou také tři přiléhající zárubní zdi. Náklady ve výši 74 milionů korun na skoro pětikilometrovou komunikaci z větší části pokryla dotace z EU, desetinu nákladů zaplatil Moravskoslezský kraj.

Slavnostního předání hotové stavby se zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje, Správy silnic MSK, města Třince i zhotovitele, kterým byla společnost EUROVIA CS.

„Stavba byla zahájena v říjnu minulého roku. Předpokládané náklady neměly přesáhnout 70 milionů korun. Ale jak už to u podobných projektů bývá, po začátku prací se objevily komplikace. V tomto případě šlo o nevyhovující podloží v úseku dlouhém 600 metrů. To stávající se muselo odtěžit a nahradit novými štěrkovými vrstvami,“ vysvětlil náměstek hejtmana kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Doplnil, že náklady stouply i kvůli nízké pevnosti betonu zárubních zdí. „Byla nutná sanace betonu a nový systém ukotvení kamenného obkladu. Nakonec se místo Těšínského pískovce použila Liberecká žula, která má menší tloušťku obkladů, tím menší hmotnost a větší odolnost proti povětrnostním vlivům,“ řekl náměstek hejtmana kraje Jaroslav Kania s tím, že celkové náklady se nakonec zvedly na 74,6 milionu korun.

„Díky rekonstrukci se zesílila únosnost komunikace, což je s ohledem na stále intenzivnější dopravu ve městech žádoucí. Nejen kvůli bezpečnosti, ale i z estetických důvodů byla do projektu začleněna rekonstrukce tří zárubních zdí. Ta nejkratší z nich měří 84 metrů, nejdelší má 424 metrů. Kdo si pamatuje, jak ty zdi vypadaly před rekonstrukcí, jistě nový vzhled ocení,“ poznamenal náměstek hejtmana kraje pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Uvedl, že letošní rok byl, co se týče oprav krajských silnic, rekordní. „Oproti roku 2017 se letos v Moravskoslezském kraji proinvestovalo tři a půl krát více peněz. Z krajské kasy, od státu a z evropských fondů šla na opravy cest více než miliarda. Od řidičů to kvůli uzavírkám vyžaduje dávku trpělivosti, ale za nové a bezpečné silnice to určitě stojí,“ shrnul náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

Na slavnostním předání hotové stavby nechyběla ani primátorka Statutárního města Třince Věra Palkovská: „Tato rekonstrukce byla pro naše město a jeho občany velmi důležitá, výrazně se zlepšil vjezd do Třince směrem od Českého Těšína. Na dokončené práce pak navázala naše městská investice, kdy byl vybudován přilehlý chodník od nádraží směrem k centru města. V současné době je ve výstavbě cyklostezka, což doufám, naši občané ocení také,“ uzavřela primátorka Věra Palkovská.

Sdílejte článek