Společnost
27/12/2021 Petr Sobol

Záchranáři během svátků ošetřili přes tisíc lidí. 23 z nich už ale pomoct nedokázali

​Obdobně jako v předchozích letech pracovaly týmy Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje během vánočních svátků v plném nasazení.

Pro posádky Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje nebyly uplynulé dny nijak klidnější. Přestože se obešly bez mimořádných událostí, operátoři záchranky přijímali větší počet tísňových hovorů, než v běžných dnech. Během uplynulých tří dnů musely ošetřit i více pacientů.

V průběhu Štědrého dne bylo řešeno 379 událostí, 25. prosince 374 a na druhý svátek vánoční pak 360," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Záchranáři v době vánočních svátků ošetřovali celkem 1124 pacientů. Ve srovnání s průměrným počtem řešených událostí jsme během Vánoc zaznamenali nárůst činnosti o přibližně deset procent," dodal Humpl.

Co se týká příčin zásahů, tak převažovali především pacienti staršího věku s interními onemocněními. Nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Při zhoršení zdravotního stavu pak tito pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Důvodem četnějších výjezdů jsou i zavřené ordinace praktických lékařů," řekl Humpl.

Záchranáři zasahují nejvíc u nemocných s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi či kolapsy. „Zaznamenáváme také řadu pacientů s diabetem, ale i osoby s psychiatrickými stavy. Třiadvaceti pacientům lékaři záchranky už nemohli pomoci, protože zemřeli před příjezdem posádky nebo po neúspěšné resuscitaci," prohlásil Humpl.

Mezi obtížemi byl zřejmý nárůst nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také zraněné při úrazech – nejčastěji pak pádech, kterých bylo přes stovku. Při požáru vánočního stromečku došlo na Štědrý den ve Frýdku-Místku k popálení dvou osob, přičemž obě byly po ošetření transportovány do nemocnic.

Posádky záchranky vyjížděly během svátků také ke covid pozitivním pacientům. Množství těchto nemocných nebylo vyšší, než činí průměr posledních dvou týdnů. Denně jsme tak zasahovali přibližně u pěti desítek nemocných s koronavirem. Za tři sváteční dny byl jejich počet celkově okolo sto padesáti," uzavřel Humpl.

Sdílejte článek