Proměny kraje
23/09/2021 Petr Sobol

Zažijte POHO den. ​Bývalý důl Barbora v sobotu ožije

​Bývalý důl Barbora na Karvinsku ožije, v srdci jeho areálu se bude vůbec poprvé konat festival - POHO den.

POHO den nabídne v sobotu 25. 9. dobré jídlo, hornické tradice, zábavu pro děti a prezentaci hornické činnosti. Talk show v rámci fóra Meltingpot bude mít hlavní téma pohornická krajina a její proměna. Festival pořádá MSID v rámci programu POHO 2030.

POHO den bude rozdělený na dvě části. Dopolední program nabídne zájemcům komentované prohlídky pohornické krajiny, průvodci představí unikátní místa této lokality a zdejší poutavé příběhy. Prohlídky budou buď pěšky, nebo na elektrokole, které bude k dispozici k zapůjčení. Dopoledne zpříjemní také pikniky s plným servisem v okolí dolu Gabriela a šikmého kostela. Na všechny tyto dopolední aktivity, které se budou konat mezi 10. a 13. hodinou na různých místech pohornické krajiny, se musí návštěvníci předem zaregistrovat prostřednictvím Facebooku.

Odpolední program se bude konat přímo v areálu dolu Barbora, jeho brány se veřejnosti otevřou ve 13 hodin, vstup je zdarma. Připraven bude bohatý doprovodný program, který MSID připravily ve spolupráci s RBP zdravotní pojišťovnou, Báňskou záchranou službou, Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje, Spolkem krojovaných horníků, společností Ridera a dalšími. Návštěvníci festivalu si také budou moci s průvodcem prohlédnout bývalý důl Barbora, o program pro děti se postarají pionýři nebo šermíři.

K festivalům neodmyslitelně patří gastro zóna, na POHO dni lidé budou moci ochutnat domácí guláš z kotlíku, dobroty z grilu nebo si třeba dát tradiční karvinské gofry. POHO den chce představit místní produkci a podnikatele, a tak budou na místě také stánky s nejrůznějšími produkty místních prodejců a řemeslníků.

„Pohornická krajina stále více ožívá, chceme přilákat další lidi, aby poznali její krásy a také se seznámili s tím, co všechno se zde může brzy změnit. Naše práce na proměnách tohoto území je velmi intenzivní, ve spolupráci s partnery a vlastníky pozemků už připravujeme řadu projektů. Festival POHO den by mohl napomoci tomu, aby si tuto lokalitu zamilovalo ještě více lidí, což by naše vize mohlo podpořit,“ řekl vedoucí programu POHO 2030 Petr Birklen.

Sdílejte článek