Kultura
18/01/2024 Jaroslav Baďura

Zemřel herec, ostravský bard a patriot Norbert Lichý

Jen necelé tři týdny po svých 59. narozeninách zemřel ostravský herec Norbert Lichý. Oznámilo to jeho domovské Divadlo Petra Bezruče.

"Norbert Lichý dnes zemřel. O konkrétní podobě rozloučení s touto velkou hereckou i lidskou osobností budeme informovat zítra," uvedla mluvčí Bezručů Marcela Bednaříková.

Oblíbený herec a hudebník Norbert Lichý patřil k ikonám ostravské umělecké scény.

Narodil se v Ostravě, kde se už jako malý kluk objevil na scéně Divadla Petra Bezruče. Poté, co odmaturoval na gymnáziu, se hlásil na herectví na JAMU, tam se ale nedostal, a tak v roce 1984 nastoupil jako elév do angažmá v Severomoravském divadle Šumperk. O dva roky později se objevil v ostravském Divadle loutek a od konce osmdesátých let byl členem ostravských Bezručů, u kterých působil nejen jako herec, ale taky coby skladatel scénické hudby či korepetitor.

Ostravě byl Lichý věrný, nikdy ho nezlákaly ani rozmanitější pražské nabídky. Oblíbený herec byl totiž vždy hrdým ostravským patriotem. „Nechci jít z Ostravy. Nějaké nabídky jsem dostal, a hrál jsem tam třeba na Letních Shakespearovských slavnostech na Pražském hradě. To byla velmi příjemná zkušenost, byli tam strašně príma lidi. Ale Praha je moc hektické město,“ svěřil se držitel Thálie Magazínu PATRIOT.

Na svíčkovou do Imperialu

Jako malý Lichý bydlel s rodinou na Poštovní ulici. „Měli jsme tam takový vnitřní dvůr, z jedné strany byl východ přes antikvariát na tehdejší náměstí Lidových milicí, my jsme měli vchod jak je optika. Hned za rohem antikvariátu se prodávala zmrzlina, točená za korunu čtyřicet. Ostrava byla tehdy super místo na klukovské řádění, jenomže v tu dobu taky vypadala úplně jinak,“ vzpomínal.

Ostrava ušla obrovský kus cesty a stále se mění, Lichého ale mrzí, že některá místa už zmizela. „Třeba původní secesní kavárna Elektra, secesní kavárna a vůbec hotel Palace se vším, co tam kolem něho bylo. Jednou v měsíci jsme také chodili máma, táta, brácha a já na nedělní oběd, konkrétně na svíčkovou a polívku s knedlíčkama do hotelu Imperial, potom jsme pokračovali do cukrárny Monika,“ dodal.

Osudová žena? Maminka!

V současné době je Ostrava městem, které kulturně žije. A Lichý byl toho rád součástí. „Já jsem asi předurčen pro místo, kde jsem se narodil. Mám to tady moc rád. Opravdu rád. A mám rád ostravské divadlo. A myslím si, že v Ostravě se nedělá vůbec špatné divadlo, ba naopak. A že bych možná těžko hledal v Praze divadlo, které mně tak voní jako tady u nás,“ pokračoval.

Sympatický herec neměl po boku žádnou partnerku (nebo alespoň ji veřejnost neznala). A neměl ani žádné dítě. Osudovou ženou pro něj byla jeho maminka. Jak píše web Expres, tak právě pro Norbertovu mámu nikdy nebyla žádná z jeho žen dost dobrá. „Těch vztahů bylo víc, ale myslím, si, že i kdybych si přivedl snad půvabnou Sněhurku, tak se jí to líbit nebude. Teď už žádnou známost nevyhledávám. Většinu času jsem stejně v divadle, a jak se říká, co je v domě, není pro mě,“ řekl před časem.

Ostravský rodák a syn režiséra, herce a dramatika Saši Lichého se na prknech Divadla Petra Bezruče objevil už jako dítě. Po maturitě na gymnáziu nebyl přijat ke studiu herectví na JAMU, a tak v roce 1984 nastoupil jako elév do angažmá v Severomoravském divadle Šumperk. V letech 1986–1987 byl v angažmá v Divadle loutek a následně nastoupil k Bezručům. Za svůj mimořádný výkon za roli Mendela Singera v inscenaci Job získal Cenu Thálie 2009. Kromě herectví se věnoval také komponování scénické hudby. Intenzivně spolupracoval s Českou televizí a Českým rozhlasem. V roce 2016 zvítězil v divácké anketě Týdeníku Rozhlas o nejpopulárnější herecké výkony Neviditelný herec, za četbu z románu Motýlek.

Sdílejte článek