Kultura
19/11/2022 Jaroslav Baďura

Zemřel Vladimír Štvrtňa, osobnost ostravského studia České televize

Po dlouhé těžké nemoci zemřel Vladimír Štvrtňa, oznámilo to ostravské studio České televize.

"Odešel člověk, jehož jméno lze najít ve stovkách pořadů ostravského studia České televize. Vladimír Štvrtňa, který se narodil 19. července 1951, se nesmazatelně zapsal jako dramaturg, scenárista i producent," uvedla mluvčí studia Taťána Reková.

Do Televizního studia Ostrava nastoupil v roce 1983 jako dramaturg pořadů pro děti a mládež, od roku 2003 byl dramaturgem Centra publicistiky a dokumentu. Za svou práci získal řadu ocenění.

V televizní praxi si Vladimír Štvrtňa vyzkoušel většinu žánrů – od dětské tvorby, přes dabing, dokumenty a publicistiku (Kati a blázni, Tankisté, Ploština - krvavá paseka, Nohama na zemi, hlavou ke hvězdám, Něžná agrese, Dlouhý půst Marty Kubišové), hranou tvorbu (Co Hedvika neřekla, Udělení milosti se zamítá), až po dramaturgickou spolupráci na mezinárodních projektech.

"Od roku 1992 byl za ČT zástupcem v Evropském sdružení regionálních televizních studií CIRCOM regional a s kolegy z Polska, Maďarska a Slovenska spolupracoval na magazínech Evropa dnes a Kvarteto," uvedla Reková.

Vladimíra Štvrtňu zajímalo mnoho témat, než začal některé z nich zpracovávat, kladl si vždy spoustu zásadních otázek: pro koho bude, o čem bude, jak bude nákladný, jaký tvar dostane, s kým na něm chce spolupracovat. A tak vznikaly oblíbené a divácky úspěšné cyklické pořady (např. Poklady světa, Cizí slovo POEZIE, Euroturistika, Soumrak vynálezců, Rajské zahrady, Neobyčejné životy, Kde bydlely princezny, Dobrodružství vědy a techniky a další).

"Mezi ty nejznámější zcela určitě patří jeho velké dokumenty mapující životy slavných. Pořady z cyklů Nevyjasněná úmrtí (Předčasná úmrtí, Příběhy slavných) jsou stálicí na obrazovkách České televize."

Sdílejte článek