Kultura
15/03/2024 Petr Sobol

Žena, která se stala vražedkyní. Komorní scéna Aréna uvede Historku o sv. Magdě

Foto: Roman Polášek

Ostravská Komorní scéna Aréna uvede 16. března premiéru činohry Historka o sv. Magdě. Jde o mezinárodně oceňované dílo německé autorky Johanny Kaptein.

Uznávaná tvůrkyně rozhlasových a divadelních her, která se věnuje i prozaickým textům, získala za svou prvotinu „Die Geschichte von St. Magda“ v roce 2005 prestižní odborné ocenění v Berlíně. V roce 2006 získala rozhlasová verze cenu Ganz Ohr. V roce 2007 měl text svou činoherní premiéru v Bádenském státním divadle v Karlsruhe. Druhého uvedení se hra dočkala v březnu 2012 v Městském divadle Chemnitz.

Historka o sv. Magdě postupně odkrývá příběh ženy, která se stala vražedkyní. Hra je sice rozepsána do replik, ty ale nejsou přiřazeny ke konkrétním mluvícím postavám. Je tedy jen na interpretaci toho kterého uvedení, čili na inscenátorech, mezi kolik herců dané repliky rozdělí. Tato odvážná kompozice mimo jiné zdůrazňuje, že na jevišti se „pouze vypráví příběh“ o Magdě, v žádném případě nejde o záznam objektivní historie. Herecké dialogy mají ráz maloměstského tlachání a pomlouvání, ožívají v nich různé hodnotové stereotypy, které jsou běžné i v našem sociálním prostředí. Například staré známé fráze a klišé: „Pokud má holka krátkou sukni, tak si o znásilnění říká, nebo ne? Anebo, co znamená ne? Opravdu ne? Ta krátká sukně říká víc, ne?“

V pojetí Komorní scény Aréna má hra pět účinkujících. Režie se ujal talentovaný mladý režisér Tomáš Loužný. Příběh dává prostor skvělým herečkách, které jsou výraznými osobnostmi divadla - Renátě Klemensové, Tereze Cisovské a Anně Čonkové. Dále také nadějné mladé Michaele Bajgarové a hostující Julii Svitičové, která baletním projevem imaginárně ztvárňuje Magdu.

Strhující děj divadlo symbolicky věnuje prevenci násilí na ženách. Shodou okolností právě nedávné události, prezentované zpravodajskými médii, znovu odkryly fakt, že pouze mizivé procento z 12 tisíc spáchaných znásilnění za rok v ČR je oznámeno. Tři čtvrtiny pachatelů trestného činu týrání osoby žijící ve společném obydlí odcházejí od soudu s podmíněným trestem. Zkušenosti elitních advokátek a advokátů, kteří se specializují na násilí na ženách, navíc ukazují, že případy, které se dostanou k soudům, jsou často mnohem složitější než „ukázkové znásilnění“ s jasnými důkazy a svědky.

Johanna Kaptein vystudovala scénické psaní na Universität der Künste a v roce 2006 byla pozvána na tvůrčí pobyty do londýnského Royal Court Theatre a vídeňského Burgtheatru. O rok později získala Stipendium Thomase Bernharda a jednu sezónu působila jako domácí autorka v divadle v Karlsruhe. V současnosti žije v Berlíně a její hry se s úspěchem uvádějí po celé Evropě.

Sdílejte článek