Kultura
20/06/2019 Martin Jiroušek

Zkrocení zlé ženy, Othello, Zimní pohádka. Do Ostravy opět míří Shakespeare!

Josef Kaluža a Kristýna Leichtová, dva špičkoví ostravští herci, ukáží na 19. ročníku Shakespearovských slavností, jak se krotí zlé ženy.

Stejnojmennou inscenaci od Williama Shakespeara připravuje ostravský tým pod režijním vedením Vojtěcha Štěpánka. Diváky Letních shakespearovských slavností Ostrava 2019 tak čekají dvě nové premiéry, protože budou mít možnost také vidět pražskou novinku Zimní pohádku.

Jako speciální bonus se pak představí anglický Othello, tedy tragédie v původním jazyku slavného dramatika v podání Prague Shakespeare Company!

„Slavnosti otevřeme 15. července temperamentní komedií Zkrocení zlé ženy, kterou Vojtěch Štěpánek okoření svižným rytmem balkánské dechovky,“ prozrazuje Andrej Harmečko, ředitel divadelní přehlídky. Diváci se mohou těšit na 21 večerů a devět titulů.

Zkrocení zlé ženy překvapí volbou překladu a návratem ke klasice Místo dvorního překladatele Martina Hilského ale uslyší diváci zlou Kateřinu a jejího milovníka Petruccia láteřit v překladu Jiřího Joska.

„S dětmi Jiřího Joska jsem chodil na základní školu, Hilského překlady jsou geniální, je to krásná literatura, pro divadlo, aby text určil charakter postavy nebo dramatický konflikt je dle mého názoru Jiří Josek funkčnější. Třeba se mýlím, ale mě vyhovuje lépe,“ prozrazuje Vojtěch Štěpánek, šéf činohry Národního divadla moravskoslezského.

Podle produkce se ostravské nastudování populární Shakespearovy komedie vrátí k původnímu stylu uvedení této hry.

„Před diváky tedy předstupuje opilý žebrák, pro kterého příběh hraje herecká společnost a ten střídavě příběh komentuje a usíná. Diváci v hledišti tak uvidí, čeho všeho jsou herci schopni, když musí bojovat o divácký zájem, a jak obratně se dokáží přizpůsobit diváckému vkusu,“ dodává za organizátory známý herec Vladimír Polák.

Inscenace bude zároveň odrazem specifických místních poměrů: „Ostrava je velice specifické místo, kdybych zašel na Spolek, tak všechny herce, které jsem obsadil, pravděpodobně najdu u jednoho stolu. S Kristýnou už máme za sebou desítku inscenací, s Béďou Kalužou jen tři, ale to se změní. Doufám, že si Ostrava dokáže své silné hrany dané její minulosti dokáže udržet. Už jenom nabídka ostravských herců je unikátní, je tady zdravé tvůrčí prostředí, větší soustředění na práci. Shakespearovy slavnosti by měly o tom vyslat zprávu, říci i za hranicemi Ostravy, že nás to divadlo baví,“ komentuje vznik ostravského Zkrocení Vojtěch Štěpánek.

V jedné z hlavních rolí se objeví Josef Kaluža z Komorní scény Arény, který svou účast vnímá jako velkou výzvu a se Zkrocením se osobně setkává poprvé.

„Dnes už Shakespeara vnímám jinak, než z dob studií. Viděl jsem film, a doteďka mě to s Vojtou bavilo. Trošku se bojím, ale strach může být dobrý stimulant. Když se spojí dobří lidé, může vzniknout dobré divadlo,“ komentuje svou roli Josef Kaluža.

Jeho partnerka půvabná Kristýna Leichtová je tváří celé inscenace, na reklamním plakátu se drží růžové kosy a prohlašuje: „Kosa, to není jenom symbol smrti, ale také transformace, kterou Kateřina projde.“

V nové inscenaci se dále objeví jako Bianka herečka Národního divadla moravskoslezského Isabela Firlová. V dalších rolích diváci uvidí známé osobnosti ostravské scény Jana Fišara, Jiřího Sedláčka, Vladislava Georgieva, Reného Šmotka, Vladimíra Poláka, Tomáše Savku, Alberta Čubu, Kateřinu Vajnarovou, Ondřeje Bretta, Robina Ferra a další. Živou hudbu v pekelném tempu balkánské dechovky složil Nikos Engonidis. Letošní novinkou z pražské produkce je titul Zimní pohádka.

Příběh zničující žárlivosti, naděje a zázraků situoval William Shakespeare na Sicílii a do Čech, jimž překvapivě propůjčil moře. Režisérem inscenace je Pavel Khek, který ke spolupráci přizval Martina Hofmanna, Michala Isteníka, Veroniku Arichtevu, Sašu Rašilova, Alenu Mihulovou, Petru Špalkovou, Matouše Rumla a další výborné herce.

Diváckému zájmu se určitě bude těšit i loňská novinka Dobrý konec všechno spraví, komedie Večer tříkrálový anebo oblíbená ostravská stálice veselohra Komedie omylů. Hrát se bude opět na Slezskoostravském hradě.

Velkým překvapením může být letní uvedení slavné tragédie Othello v režii Guye Robertse a v podání jediného profesionálního anglojazyčného souboru v Česku Prague Shakespeare Company.

Kromě krás shakespearovy angličtiny nabídne pozoruhodnou kombinaci dobových kostýmů s moderními scénickými prvky. Samozřejmostí budou české titulky. I když prý nemusí být ani potřeba.

„Jazyková vybavenost našich občanů je možná lepší, než si myslíme,“ dodává Vladimír Polák prý dle své vlastní zkušenosti. „Othello bude skvělá příležitost vidět výborné herce, slyšet Shakespeara v originále je velmi zvláštní. Můj Othello nebude ale jenom o žárlivosti černocha, ale o situaci cizince v cizí zemi, což je dnes velmi aktuální, o muži, který žije v cizím prostředí, které mu není blízké. Uváděl jsem jej například v Německu, což je přiklad situace kultur, které mezi sebou bojují,“ dodává režisér a zároveň představitel Jaga Guy Roberts. Othello bude uveden 30. července.

Slavnosti patří k festivalové stálici Ostravy a těší se obrovskému zájmu. Zdaleka ne všechna představení jsou vyprodána, diváci mají pořád šanci, zvláště u kusů, které měly již premiéru v uplynulých letech.

Představení jsou závislá i na počasí, ale k jejich rušení dochází výjimečně a to teprve až po zvážení konkrétní situace na Slezskoostravském hradu.

Jako záchytné parkoviště je dobré používat to na Černé louce, protože u hradu vyroste stanové městečko pro festival Colours of Ostrava.

Sdílejte článek