Kultura
03/06/2023 Petr Broulík

Žně baví Porubu. Diváky zaujal Javorský i Mário Biháry

Festivalovým průvodem s říznou slovenskou kapelou Balkansambel začala dnes pod porubským kruháčem pěší pouť na festival Žně.

Hudebníci a lidé v kostýmech s hráběmi a poutači na festival vyrazili po půl jedenácté porubskou Hlavní třídou k Alšovu náměstí.

Tam průvod zahnul k rekonstruovanému DK Poklad a před Pokladem ještě ženci a žena s chlebem a solí zatančili a pak už první účastníci festivalu zamířili do Společenského sálu na vystoupení známého herce a ostravského rodáka Vladimíra Javorského. Ten spolu se svou kapelou nadchl před polednem řadu lidí poetickými, ale občas i divokými skladbami.

Ještě před polednem spustila v divadelním sále kapela romské a latinskoamerické muziky Bachtale Apsa. Kapela kolem známého nevidomého akordeonisty a klavíristy Mário Biháriho a se zpívající herečkou Bárou Hrzánovou rozhoupala a roztleskala navzdory sedadlům diváky krátce po poledni.

Nafrněná Bára Poláková a objev roku

Návštěvníky porubských hudebních Žní čekal v rekonstruovaném Pokladu podle organizátorů po celý den jedinečný hudební zážitek, který jen tak někde neuslyší. N jednom místě tu zní pestrá hudební sklizeň od artového a etnojazzu po world music, světový folklor, beat boxing a originální výstupy známých českých divadelních a filmových tváří.

Umělci vystoupí na čtyřech hlavních scénách v porubském Pokladu, a to od 18 hodin i v příjemném legendárním rekonstruovaném letním amfiteátru Amfi. Na této scéně zahrají večer tři interpreti – „nafrněná“ Bára Poláková, James Harries a vítěz Českého slavíka 2021 v kategorii Objev roku Michal Horák s kapelou.

Sdílejte článek