Kultura
23/07/2023 ČTK

Zrušené koncerty hvězd na Coloursech? Nejtěžší ročník, řekla Holušová

​V industriálním areálu Dolních Vítkovic v noci na dnešek skončil 20. ročník festivalu Colours of Ostrava, který letos poznamenalo zrušení koncertů dvou hlavních hvězd.

Ze zdravotních důvodů nevystoupila Ellie Gouldingová, kvůli poruše motoru letadla nedorazil ani nigerijský zpěvák Burna Boy. O festival projevili zájem i vrcholní politici. Postupně jej navštívili prezident Petr Pavel a premiér Petr Fiala (ODS). Ředitelka přehlídky Zlata Holušová ČTK řekla, že se jednalo o nejtěžší ročník.

"I když to byl ročník jubilejní, byl nejtěžší v celé historii. Pro pořadatele není nic horšího, než v den koncertu oznámit zrušení koncertu některé z hlavních hvězd. To hodně ovlivnilo naše pocity," řekla Holušová. Dodala, že i přes páteční negativní emoce se ale závěrečný den festivalu, který vyvrcholil koncertem amerického rappera Macklemora, vydařil. "Takže konec dobrý, všechno dobré," řekla.

Festival podle ní měl ale i mnoho pozitivních stránek. "Hodně se nám osvědčila nealkoholická zóna s Cacao scénou. Tam byla velmi příjemná atmosféra," řekla. Doplnila, že bezchybně fungoval i nově zavedený systém placení kartami. "Ani jednou nebyly problémy. Toto řešení bylo hodně revoluční. Areál byl vyzdobený. Pyšní jsme i na zvuk festivalu, který si kapely chválily s tím, že je to v rámci Evropy výjimečné. To jsou trumfy v naši rukou," řekla.

První velká programová změna se začala řešit už v úvodní den přehlídky. Pořadatelé oznámili, že ve čtvrtek nevystoupí zpěvačka Ellie Gouldingová. Lékaři jí ze zdravotních důvodů nedoporučili let a koncert. Na hlavním pódiu zpěvačku nahradil francouzský hudebník Kavinsky. Místo něho pak vystoupila narychlo pozvaná česká kapela Chinaski.

Zrušení koncertu nigerijského zpěváka Burny Boye Holušová připravenému publiku oznámila těsně před plánovaným začátkem. Hudebník do Ostravy nepřiletěl z Paříže. Kapela, tanečníci a celý tým byli přitom připraveni v backstage festivalu. Manažeři to zdůvodnil poruchou na soukromém letadle. Podle jejich vyjádření šlo o problém s motorem.

Zájem o festival měli i politici. V publiku bylo hned několik ministrů. Prezident Petr Pavel vystoupil v pátek ve speciálním vydání politického podcastu Kecy & Politika. V sobotu jej následoval premiér Fiala. Při debatě prezentoval svou vizi budoucího Česka. Obě akce se konaly při diskusním fóru Meltingpot, které se koná zároveň s festivalem.

Na festivalu se letos představilo přes 100 vystupujících. Sedm desítek z nich přijelo ze zahraničí, a to z 30 zemí. Hlavní hvězda, americká kapela OneRepublic, vystoupila ve středu. Její koncert sledovalo podle odhadů okolo 30.000 lidí. Pořadatelé ale návštěvnost neuvádějí.

Sdílejte článek