Společnost
20/11/2019 Tomáš Svoboda

30 let svobody: Ocelové srdce Ostravy se dál mění v nový svět

Magazín PATRIOT připravil k 30. výročí sametové revoluce seriál reportáží, rozhovorů a analýz na nejrůznější témata, související se změnami, které za uplynulých 30 let v Ostravě proběhly.

Dlouho to bylo uzavřené místo, kam ze zvědavosti a nostalgie chodilo „pár“ lidí. Nyní je areál Dolních Vítkovic (DOV) evropským unikátem, který přitahuje pozornost obdivovatelů architektury, kultury i vzdělávání.

O tom, že poslední léta jsou doslova ve znamení rekordů, svědčí statistiky za rok 2018. Do areálu Národní kulturní památky zavítalo více než 1,6 milionu lidí, čímž byla opět pokořena hranice 1,5 milionu návštěvníků, kterou z celého Česka překonávají pouze „atrakce“, jako je Pražský hrad, Petřínská rozhledna a ZOO v Troji.

Jsou to čísla, která by před dvanácti lety, kdy byl založen spolek Dolní oblast Vítkovice, čekal málokdo. Jen pro zajímavost, v roce 2008 se přišlo mezi dech beroucí kombinaci průmyslových staveb a ocelových konstrukcí podívat 4 300 lidí.

O záchraně areálu, ve kterém byly vysoké pece odstaveny v roce 1998 (po 162 letech), se poprvé začalo mluvit v roce 2002. Nejčastějším řešením byla likvidace a prodej zařízení „do šrotu“, nebo vědecké uchování metodou posledního pracovního dne, která je známá například z ostravského Dolu Michal či z podobných památek v Německu nebo Anglii.

„Žádná z variant se nezdála být tou pravou. Nechtěli jsme jen odstraňovat technologie, ale také jsme nechtěli, aby se z perly ostravského industriálu stalo muzeum, kam si budou lidé chodit něco pasivně prohlížet. Naopak jsme chtěli dosáhnout toho, aby ze zcela mimořádného dědictví Ostravy mohly denně aktivně těžit současné i budoucí generace, a to především pro vzdělávání,“ vysvětloval Jan Světlík, vlastník vítkovického strojírenského impéria.

Právě on je autorem projektu „Nové Vítkovice“, které kromě DOV zahrnují rozsáhlé území pro rozvoj podnikání a developerské projekty. Na pozvání vítkovického vizionáře areál zásadně proměnil architekt Josef Pleskot, jehož stavby jako Multifunkční aula Gong, Svět techniky nebo nástavba vysoké pece č. 1 v podobě věže Bolt Tower jsou uznávané nejen z pohledu odborné veřejnosti.

Velký zlom přišel v roce 2012, kdy byla dokončena přestavba bývalého plynojemu na současný Gong. Zatímco během prvních pěti let (2008 až 2012) přišlo do Dolních Vítkovic zhruba 750 tisíc návštěvníků, za dalších pět let to bylo bezmála 5,5 milionu lidí. Z industriálu na odpis se stal turistický cíl, který kromě stabilního programu získal také akce jako Colours of Ostrava a Beats for Love.

„To, že jsme označováni jako turistická atrakce, nám nevadí. Vždyť to v konečném důsledku pomáhá tomu, že lidé k nám přirozeně chodí za vzděláním. Technicky se svým způsobem vzdělávají nevědomky už je tím, když k nám přijedou na festival nebo když si sednou ke kávě ve Světě techniky,“ vyjádřil se k pozici DOV výkonný ředitel Petr Koudela.

Základní koncept zachovat areál a oživit ho kvalitním programem, který si dokáže většinu prostředků na provoz vydělat, se nemění. Postupně se začali připojovat s vlastními projekty parťáci jako Jarek Nohavica s klubem Heligonka, Provoz Hlubina či Národní zemědělské muzeum, které příští rok otevře interaktivní expozici.

Největší výzvou je záchrana vysokých pecí č. 4 a 6, která začala už v roce 2017 tzv. řízeným odstrojováním méně hodnotných technologických částí tak, aby obě vysoké pece byly zachované, odhalené a bezpečné jako pec číslo 1.

Letos v říjnu pak došlo na oficiální rozhodnutí, že v prostoru vysokých pecí bude během sedmi až osmi let realizován projekt s názvem Museum+, které bude příspěvkovou organizací Ministerstva kultury ČR.

„Proměna Dolních Vítkovic je jedním z nejvýznamnějších infrastrukturálních kulturních počinů v naší vlasti po roce 1989. Jsou nejnavštěvovanější mimopražskou atraktivitou, což novému muzeu zajistí okamžitou publicitu i zájem veřejnosti,“ připomněl Petr Koudela, který věří, že státní muzeum vhodně doplní otevřený a dynamický koncept „Živého města“ v srdci Ostravy.

Těžko hledat působivější důkaz o rozvoji města, které má díky Dolním Vítkovicím velkou naději, že bude obyvatele i návštěvníky přitahovat s ještě větší silou, než tomu bylo během minulých třiceti let.

Sdílejte článek