Sport
14/04/2022 Redakce PATRIOT

5 trenérů, které ve své éře v Baníku vyhodil majitel Brabec. Přijde v létě bouřlivák Rada?

Václav Brabec se stal majitelem Baníku v zimě roku 2016. Od té doby odvolal už pět trenérů.

Baníku se v posledních zápasech vůbec nedařilo, a tak došlo k tomu, co se v tuzemských klubech děje často – Ostravané mají nového trenéra. Ondřeje Smetanu nahradil Tomáš Galásek, jenž je tak už šestým koučem v ostravské éře majitele Brabce. Kdo byl u kormidla předtím? A co se bude dít v létě?

Vlastimil Petržela

V době, kdy se Baníku ujal majitel Brabec, stál na lavičce týmu kontroverzní kouč Vlastimil Petržela. Ten Baník přebíral v beznadějné pozici, a i když Ostravany zvedl, pádu do druhé ligy už zabránit nedokázal. Baník se sice po pouhém roce do ligy vrátil, tím se ale Petrželova ostravská mise uzavřela. „Celá sezona pro mě byla velice vyčerpávající. V týdnu jsme si sedli s majitelem a dohodli se na tom, že se přesunu do trošku jiné pozice. Je to pro mě něco nového, ale těším se, že si vyzkouším trochu jinou roli a naše spolupráce s Baníkem bude pokračovat,“ vysvětloval pak zkušený kouč, který se přesunul do role poradce.

Radim Kučera

Petrželovo místo zaujal Radim Kučera, který podepsal smlouvu na dva roky. Jenže poté, co Baník prohrál v březnu v Jablonci, dostal padáka. Ostravané byli v té době poslední a na kontě měli pouhé dvě výhry.

Bohumil Pánik

Místo Kučery přišel do Baníku zkušený Bohumil Pánik, který tým zvedl a zachránil ho v lize. Současný kouč Karviné byl v Baníku téměř dva roky, v klubu odvedl kus poctivé práce, na podzim sezony 2019/20 už ale výkony nebyly takové, jaké si vedení klubu představovalo, a tak v prosinci došlo ke změně. Pánik v Baníku skončil. „Bohumil Páník má zcela nezpochybnitelnou zásluhu na úspěšném etablování Baníku v první lize po postupu z druhé ligy. Za to mu jsme vděčni. Teď to cítíme tak, že ta první etapa klubu po návratu do nejvyšší soutěže končí a čeká nás další víceletý cyklus, ve kterém chceme pokračovat trošku jiným směrem,“ říkal tehdejší sportovní ředitel klubu Marek Jankulovski. Baník se v té době nacházel na sedmém místě tabulky.

Luboš Kozel

Po vyhazovu Pánika byl Baník bez trenéra jen krátce. V zákulisí se spekulovalo o možném příchodu Martina Haška, do Ostravy ale nakonec přišel bývalý hráč Slavie Luboš Kozel. Ten v té době ještě vedl reprezentaci do 19 let a v Baníku si od něj hodně slibovali. „Baník by měl víc těžit z mohutných investic, které vložil, vkládá a nadále bude vkládat do rozvoje vlastní mládežnické akademie. Věříme, že Luboš Kozel je trenérem, který dokáže postupně vznikající mládežnický potenciál Baníku využít a vytvořit silný a úspěšný tým, který bude tyto cíle plnit,“ uvedl Marek Jankulovski. Baníku se ale pod Kozlovým vedením nedařilo, trenér si na svou stranu nezískal ani fanoušky a loni v únoru byl po 14 měsících odvolán. Ostravané byli v té době v tabulce až devátí.

Ondřej Smetana

Ostravská éra trenéra Kozla úspěšná nebyla. Místo něj se na lavičku Baníku postavil Ondřej Smetana, jehož vedení klubu vytáhlo od B týmu. Nejprve se jednalo o dočasné řešení, bývalý ligový útočník ale vedení klubu zaujal a dostal důvěru i na tuto sezonu. Tým pod ním odehrál dobré zápasy, hodně bodů ale zbytečně ztratil, navíc nedokázal porážet absolutní tuzemskou špičku. Na jaře Baník doma padl s Teplicemi i Karvinou, nevyhrál v pěti duelech v řadě a po poslední remíze s Hradcem Králové devětatřicetiletý Smetana v Baníku skončil. Ve funkci vydržel třináct měsíců.

Co bude dál?

Na uvolněný post po Ondřeji Smetanovi se postavil jeho dosavadní asistent Tomáš Galásek, ovšem zda bude pokračovat i v další sezoně, to v tuto chvíli není vůbec jisté. Klidně se tak může stát, že Baník bude brzy hledat trenéra znovu. Na koho by mohl ukázat? Po sezoně by měl být volný David Horejš, který dostal nahoru České Budějovice. Zajímavou a nyní hodně spekulovanou variantu by představoval i zkušený Petr Rada, jenž nejspíš skončí v Jablonci. Fanoušci Baníku by si přáli Martina Svědíka ze Slovácka, jenž už v Ostravě dříve působil. Taky je otázkou, co se bude dít ve Spartě, pokud Pražané nezískají titul. Zůstal by pak na Letné Pavel Vrba, nebo by byl k mání?

Sdílejte článek