10/08/2020 Václav Menšík

Adam Ťoupalík čtvrtý na Czech Tour

Jan Brychta / Czech Tour

​Vítězem 12. ročníku etapového závodu Czech Tour, podniku první kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI), se stal Australan Damien Howson ze stáje Mitchelton Scott. Uspěli i Češi. Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) dosáhl na celkové čtvrté místo.

Vítězem 12. ročníku etapového závodu Czech Tour, podniku první kategorie kalendáře Mezinárodní cyklistické unie (UCI), se stal Australan Damien Howson ze stáje Mitchelton Scott, druhý skončil jeho týmový kolega Novozélanďan Jack Bauer a třetí je klasifikován norský jezdec Markus Hoelgaard (UNO-X Pro Cycling Team). Uspěli i Češi. Dnes skončil v etapě třetí Adam Ťoupalík (Elkov Kasper) a to jej v konečném pořadí vyneslo na celkové čtvrté místo.

Hradecká stáj navíc vyhrála soutěž družstev, když porazila všech šest WorldTourových stájí. Do elitní desítky individuálního pořadí se prosadili i další čeští cyklisté. Jakub Otruba (Elkov Kasper) skončil na skvělém šestém místě, navíc ovládl soutěž mladých jezdců do 23 let a devátou příčku obsadil vítěz tohoto závodu z roku 2015 Petr Vakoč (Alpecin - Fenix).

Dnešní etapa byla vskutku královská, na jezdce čekalo celkem devět vrchařských prémií. Již na desátém kilometru ujela pětice jezdců, kteří však v průběžném pořadí nefigurovali mezi nejlepšími a ve Velkých Losinách měli k dobru skoro pět minut. To již však vjeli na stoupání na Dlouhé stráně a ještě před vrcholem stoupání je dostihla skupina 28 jezdců, ale chyběl mezi nimi ve žlutém jedoucí Australan Kaden Groves (Mitchelton Scott), takže bylo jasné, že se opět bude měnit lídr závodu.

V následném stoupání na Černohorské sedlo uniklo trio Pascal Eenkhoorn (Niz./Team Jimbo Visma), Felix Gall (Něm./Team Sunweb) a Jimmy Janssen (Niz./Alpecin - Fenix). Na čele vydrželi na horských prémiích na Vidly, Lyře i Hvězdě, ale hned pro nájezdu na první ze čtyř okruhů v cílovém městě Šternberku je dostihlo hlavní pole, a tak se tradičně rozhodovalo při stoupání po kostkách na trati Ecce Homo. V posledním kopci získali malý náskok Howson a Hoelgaard a v tomto pořadí projeli cílem, skupinu pronásledovatelů přivedl do cíle Adam Ťoupalík.

,,Když v posledním kole ti dva odskočili, tak jsem neměl sílu se jich zachytit. Ve sjezdu jsem se snažil dostat co nejvíce dopředu, v poslední zatáčce jsem skočil Eenkhoorna a bylo z toho skvělé třetí místo. Od extrémně náročného stoupání na Dlouhé stráně se jelo hodně rychle a cítil jsem se dnes dobře. Kluci uprchlíky sjeli a nakonec jsem spokojen já i celý tým. Pro tým to byl důležitý závod a náš výsledek považuji v tak silné konkurenci za velice dobrý," řekl Adam Ťoupalík.

Výsledky:

4. etapa: Mohelnice - Šternberk (179,2 km):

1. Howson (Austr./Mitchelton Scott) 4:24:44, 2. Hoelgaard (Nor./UNO - X Pro Cycling Team) stejný čas, 3. A. Ťoupalík (Elkov Kasper), 4. Eenkhoorn (Niz./Team Jumbo Visma), 5. Bauer (N. Zél./Mitchelton Scott), 6. Schmid (Švýc./Leopard Pro Cycling), ...9. Vakoč (Alpecin - Fenix), 17. Otruba všichni +9, 22. Kukrle (oba Elkov Kasper), 38. Petr Kelemen (ČR), 43. Jan Bárta (Elkov Kasper) oba +3:11, 48. Řepa (ČR) +3:15, 57. Neuman, 58. Schlegel oba +6:39, 79. Hník (všichni Elkov Kasper) +14:37.

Konečné pořadí:

1. Howson 14:44:35, 2. Bauer +19, 3. Hoelgaard +29, 4. A.Ťoupalík +43, 5. Haga (USA/Team Sunweb) +44, 6. Otruba +47, 7. Bouwman (Niz./Team Jumbo) +47, 8. Eenkhoorn +48, 9. Vakoč +55, 10. Veergaerde (Belg./Alpecin - Fenix) +58, ...12. Kukrle +1:02, 31. Jan Bárta +3:49, 38. Petr Kelemen +4:27, 50. Řepa +5:50, 53. Neuman +7:17, 54. Schlegel +7:17, 68. Hník +15:15.

Soutěž mladých jezdců do 23 let:

1. Otruba 14:45:22, 2. Frigo (It./SEG Racing Academy) +17, 3. Schelling (Niz./Bora hansgrohe) +25.