Byznys
06/08/2023 ČTK

Airbnb? Ostravě nevadí, beskydským obcím se moc nelíbí

​Krátkodobé pronájmy přes platformy typu Airbnb v Moravskoslezském kraji vnímají negativně především vyhledávané beskydské obce.

Starostům v turisticky atraktivních lokalitách vadí, že přichází o poplatky z pobytu. Poukazují na problematickou kontrolu této formy ubytování i na fakt, že se někteří ubytovaní chovají hlučně a lidé si pak stěžují. Naopak vedení krajského města Ostravy v tomto typu ubytování vidí spíše pozitivní přínosy, zjistila ČTK. Letos je to 15 let, co byla založena společnost Airbnb, aplikace pro zprostředkování ubytování.

"Myslím si, že v Ostravě to určitě není problém. Nejsme Karlovy Vary, Praha ani Český Krumlov, takže osobně mi Airbnb nevadí. Nemyslím si, že by nám to blokovalo nějaký velký podíl bytového fondu ve městě, protože v Ostravě volných bytů máme poměrně dost. Naopak službu vítám, protože rozšiřuje nabídku krátkodobého ubytování, která v Ostravě stále není tak velká, jak by měla být," řekl primátor Jan Dohnal (Spolu).

V Ostravě se v průběhu roku koná řada významných sportovních i kulturních akcí včetně velkých mezinárodních hudebních festivalů jako například Colours of Ostrava či Beats for Love. Právě během těchto akcí nemusí být podle primátora ubytovací kapacity ve městě dostačující. "Takže není na pořadu dne, že bychom to jako město začali nějak omezovat nebo regulovat," uvedl Dohnal. Dodal, že kvůli nižší kapacitě hotelů jsou při velkých akcích ceny za ubytování velmi vysoké. "Ostravské hotely jsou pak dražší než hotely v Praze. Právě Airbnb na ně může vytvářet tlak," míní Dohnal.

Zcela jinak platformy pro krátkodobý pronájem vnímá starosta beskydské obce Bílá na Frýdecko-Místecku Tomáš Kubačák (OBEC BÍLÁ 2022-2026). Za největší problém považuje to, že obce při tomto typu ubytování velmi často přichází o poplatek z pobytu a kontrola pronajímatelů ubytování je poměrně složitá. "Provozovatelé Airbnb ubytování tohle moc neřeší a obci neodvádí žádné poplatky. Obec přitom v rámci rozvoje cestovního ruchu profituje zejména z poplatků z ubytování, nic jiného víceméně nefunguje, takže jsme odkázáni právě na poplatky z pobytu. Pokud nás někdo okrádá, když to řeknu takto na rovinu, tak samozřejmě nejsme rádi," uvedl Kubačák.

Podle něj má obec sice snahu o nějakou kontrolu, ale je to časově náročné a komplikované. "Větší ubytovací zařízení už na to mají software, kde se v podstatě ubytovací poplatek automaticky strhává a oni jsou jen ti, kdo ho předají nám jako obci. Malí pronajímatelé to ale většinou dělají takzvaně na koleně, mnohdy ani nevedou nějakou ubytovací knihu a je to těžce průkazné," míní Kubačák.

Také starosta vyhledávané podhorské obce Čeladná Pavol Lukša (Dobrá volba 2016) z platforem pro krátkodobé ubytování není nadšený. "Nevnímáme to příliš dobře. Jednak z toho nemáte jedinou korunu z ubytování a přináší to problémy, protože si sousedé stěžují, že ubytovaní dělají nepořádek. Není na to metr," míní Lukša.

Beskydské obce jsou navíc podle starostů velkým lákadlem také pro developery. Obec Ostravice proto podle starostky Pavlíny Stankayové (KDU-ČSL a nestraníci) před časem podobně jako Bílá či Čeladná schválila zásady spolupráce s investory, kteří by měli začít přispívat na rozvoj obce. "U nás má na různých místech vzniknout až 600 bytů, což je pro obec šílené," uvedla Stankayová, která se obává, že mnohé byty ani nebudou využívány k trvalému bydlení, ale právě ke krátkodobým pronájmům. Podle ní výstavba bude znamenat vyšší nároky na obecní infrastrukturu.

Sdílejte článek