Společnost
09/01/2020 Petr Broulík

Slavná Konkolského Niké vplula do ostravského přístavu U6

​Jako starostlivý otec kontroloval dnes dopoledne mořeplavec a rodák z Bohumína Richard Konkolski závěr přepravy legendární jachty Niké z pražského Národního technického muzea do Malého světa techniky U6 v Dolních Vítkovic v Ostravě.

Slavná loď, s níž slavný Konkolski poprvé obeplul svět, se tam stane na asi deset měsíců velkým tahákem pro mladé fanoušky techniky a turisty.

Projekt připravovaný dva roky zahrnuje nejen zapůjčení slavné jachty, ale celou interaktivní expozici. Jejím základem je kontejner, který stejně jako slavné plavidlo transportoval někdy po desáté hodině dopolední za deště do prvního patra objektu U6 jeřáb.

„Ten Konkolski s sebou všude přinese vodu,“ komentoval žertem zimu a mokro jeden z techniků, kteří uvazovali Niké v odklápěcím kamionu opatrně na popruhy. Jeřáb ale nejdříve vyzdvihl z jiného vozidla kontejner pro část expozice, kterou bude tvořit videomapping či repliky původní kajuty a paluby Niké, a musel se s ním „trefit“ do malých dveří v patře U6.

Legendární mořeplavec Richard Konkolski přijel už dlouho před kamionem, z auta vytáhl i jednu z dříve československých vlajek, které měl na svých lodích.

„Á, jeřáb už tu stojí, já jen trochu pomáhám,“ usmíval se pod fousy mořeplavec. „Ty popruhy dejte před ty železa, bude to lepší,“ radil při upevňování popruhů. Uvnitř U6, už pod střechou, pak kamarádsky svou první loď postavenou po kouscích kdysi v činžáku v Bohumíně poplácal. „Hotovo,“ ulevilo se mu.

Expozice s Niké se otevře v Dolní oblasti Vítkovic začátkem března. „Vytvořili jsme tím ojedinělou možnost pro dobrodruhy, aby se seznámili nejen s lodí a příběhem prvního suchozemce, který dokázal obeplout Zemi na lodi, ale aby v interaktivní expozici pochopili také mnohé z tajů námořního jachtingu,“ říká za autory z nadačního fondu Historie dobrodružství Marek Hýža, který si viditelně oddechl, když byl kontejner i loď se stěžněm a praporem v prvním patře U6.

„Byl jsem nervózní, Niké „přespávala“ po cestě na dálnici D1 na hlídaném parkovišti v Opavě,“ říká Marek Hýža.

Videomapping umožní dětem a návštěvníkům expozice volit si různé části první legendární cesty Richarda Konkolského kolem světa v roce 1972.

„Je to nádherně udělané video 3D a spousta dalších prvků, namluvené samým Konkolským. Diváci tak s ním zažijí třeba i převrácení s Niké u mysu Horn, kde si mořeplavec myslel, že jeho život v prudké bouři končí, a další úseky cesty. Na kontejneru pak bude i kopie paluby s kormidlem a stožárem, kde si děti budou moci i vytáhnout plachtu. A lidé z ní uvidí celou Niké shora,“ líčí Marek Hýža interaktivní expozici, kterou navrhl známý ostravský architekt Radim Václavík a „dronový“ fotograf Radim Kolibík.

Slavnostní otevření expozice Niké v Malém světě techniky U6 se chystá na 10. března a lidé ji budou moci navštívit do konce listopadu.

„Myslím, že přijde hodně obyvatel Ostravy a Moravskoslezského kraje. Vždyť když jedete do Prahy, kdo má čas zastavit se v technickém muzeu. A tady bude Niké skoro celý rok doma. Hlavním smyslem je, abychom nezapomněli na takové legendy jako je pan Konkolski, aby je poznala i mladá generace,“ říká Marek Hýža, člen správní rady nadačního fondu Historie dobrodružství.

Autoři projektu chtějí celou interaktivní výstavou vzdát hold nejen slavnému cestovateli, ale ukázat, že v Ostravě a okolí se vždy rodili šikovní, podnikaví lidé, kteří zdejší region proslavili daleko za hranicemi České republiky.

Kdo si chce legendu Richarda Konkolského živě poslechnout, neměl by vynechat akci, která se chystá na 29. ledna v bývalém ostravském kině Vesmír.

Tam slavný mořeplavec a jeho nástupce Martin Doleček, který stejnou plavbu kolem světa po téměř padesáti letech zopakoval, budou besedovat s lidmi.

Sdílejte článek