Sport
28/10/2023 Petr Sobol

Baroše chtěl Mourinho, Barcelona i Real Madrid. Sparta za něj nabízela 50 milionů

Foto: se souhlasem FCB

Fotbalová kariéra Milana Baroše byla dlouhá a úspěšná. Tedy ta profesionální, v amatérské totiž ještě stále pokračuje ve Viganticích. I ve 42 letech, které dnes slaví, má skvělý čich na góly.

Bývalý vynikající reprezentační útočník nastartoval svou ligovou kariéru v Baníku, za který naskočil poprvé v ročníku 1998/99. V další sezoně už dal šest branek.

U Barošových začátků byl současný boss českého hokeje Alois Hadamczik. „Zavolal jsem si ho a řekl jsem mu, že bude mít sedm nebo osm tisíc plus prémie, které tehdy byly v áčku Baníku hrozně velké. Řekl jsem mu, že bude hrát každý zápas od začátku. Vytvořil jsem na něj psychologický tlak, že mu dám šanci a on se bude muset rozvíjet. Slíbil jsem mu, že až mu bude 18 let, tak mu dám auto, on ale věděl, že když poruší životosprávu, tak jde do juniorky,“ zavzpomínal v rozhovoru pro Magazín PATRIOT.

„Milan to přijal. Takže jsem zavolal trenéra Ličku, kterému jsem řekl, že potřebuji zabudovat jednoho mladého hráče. Sdělil jsem mu, že není třeba, aby vyhrál titul nebo se dostal do pohárů, ale že nesmí spadnout. On ale můj plán s Barošem neakceptoval. Měl na to právo, ale já jsem mu řekl, že když mi to zopakuje i zítra, tak mu ukončím smlouvu a vyplatím všechny peníze, na které má nárok. Druhý den už souhlasil,“ dodal Hadamczik.

Ve dvaceti letech byl Baroš v Baníku kapitánem, tehdy jej za necelých 200 milionů korun koupil Liverpool, se kterým v roce 2005 vyhrál Ligu mistrů.

V Anglii hrál rodák z Valašského Meziříčí taky za Aston Villu a Portsmouth. Působil i v Lyonu nebo Galatasarayi, se kterým v roce 2012 vyhrál tureckou ligu i pohár.

Baroše chtěl Real i Barcelona

Dříve měl však i další zajímavé nabídky. Poté, co se v roce 2004 stal nejlepším střelcem EURA v Portugalsku, jej sledovaly přední evropské velkokluby. Jedním z nich byla Barcelona. „Můžu říci jediné: Barcelona má o Milana skutečně zájem. Ale v tuhle chvíli nemám nic víc, co bych k tomu řekl," citoval tehdy portál iDnes Barošova agenta Pavla Pasku.

Ve stejné době byl ve hře taky Real Madrid, který s Barošem vábil i Tomáše Rosického. „Pro Baroše a Rosického jsou už připravené lukrativní čtyřleté smlouvy. S tím, že Baroš by šel do Realu hned teď v létě, zatímco Rosický až za rok, protože na jeho místě herního režiséra mužstva je Zidane, jemuž smlouva končí příští rok v červnu,“ dodal Paska.

V roce 2007 se Baroš zalíbil i Chelsea, kterou vedl manažer José Mourinho. „Zájem ze strany Chelsea opravdu existuje," potvrdil pro deník Sport Paska. Ani jedna z těchto transakcí se ale nedopekla do konce.

Padesát milionů od Sparty

Před lety jej lákala i pražská Sparta, která za něj nabízela tehdy astronomických 50 milionů korun. „Nejdřív od nás kupovali Slončíka. To bylo za nějakých pět milionů, protože měl koleno v háji a oni si věřili, že mu to spraví. A pak nabízeli těch padesát za Baroše. Když jsem to odmítl, vysmívali se mi, že jsem blázen. Ale já jsem vycítil, že mě tím na druhou stranu začali brát hrozně vážně. Vydobyl jsem si tím jejich respekt. Sami mi pak vysekli poklonu šéfové Sparty i svazoví činovníci s tím, že kdo odmítne padesát mega z Česka a prodá ho za čtyřnásobek, je borec. Proto si vždycky vzpomenu na slova Pavla Pasky, ať se vykašlu na hokej a dělám fotbal v Praze,“ svěřil se Hadamczik pro iSport.

Po návratu ze zahraničí Baroš hrál zase za Baník. Byl taky v Mladé Boleslavi nebo Liberci, odkud se v roce 2017 vrátil opět do Ostravy. Svůj poslední ročník odkopal v sezoně 2019/20, kdy zasáhl do 17 zápasů. Tehdy dal i svůj poslední gól – v září se trefil do sítě Jablonce.

Druhý nejlepší střelec reprezentace

Startoval na olympijských hrách, vyhrál EURO jednadvacítek v roce 2002, byl na mistrovství světa v roce 2006 i na třech evropských šampionátech. Za národní tým dal 41 branek a dodnes je druhým nejlepším střelcem v historii české reprezentace.

Baroš, který je tátou dvou synů, má na svém kontě několik skandálů v osobním i sportovním životě. Byl častým terčem bulvárních novinářů a sportovní fanoušky často dělil na dva tábory. Jedni ho milovali, druzí mu mnohdy nemohli přijít na jméno. Příznivci Baníku ho však budou vždy obdivovat.

Sdílejte článek