Kultura
22/09/2023 Petr Sobol

Bezruči startují sezonu Hamletem. Hlavní roli ztvární Josef Trojan

Michal Hančovský

Novou sezonu u Bezručů zahájí v pátek 22. září Shakespearova nejslavnější tragédie Hamlet. Titul se do Divadla Petra Bezruče vrací po 24 letech.

Režie a výrazné autorské úpravy se ujme slovenský režisér Dodo Gombár. Titulní roli ztvární Josef Trojan. Půjde zatím o jeho největší divadelní roli vůbec.

Hamlet, jak ho známe, je kompilát tří textů pocházející z období kolem roku 1600. Jde o nejhranější i nejdelší text Williama Shakespeara. „Hamlet se na celém světě hraje každou minutu a postava Hamleta tráví na jevišti nejvíc času ze všech Shakespearových postav,“ uvádí dramaturgyně inscenace Tereza Agelová.

V Divadle Petra Bezruče byla hra uvedena pouze jednou, a to v roce 1999 v překladu a režii Jiřího Joska. Hamleta ztvárnil Richard Krajčo, v roli Ofelie se představila Markéta Haroková. Tu uvidí diváci i nyní, tentokrát v roli Gertrudy.

Režisér nového nastudování Dodo Gombár taktéž sáhl po překladu Jiřího Joska, ujal se však výrazné autorské adaptace: „Mírně jsme upozadili politikum textu, i když to bylo rozhodnutí, které přišlo na mysl až postupně. Do popředí se dostává jisté generační napětí, nebo zmatenost po tom, co si mladý člověk naléhavě uvědomuje – že realita dospělosti je s bezpečím i nebezpečím mládí častokrát v krutém kontrastu. Taky bych možná řekl, že vystupuje do popředí rodinné drama, intimní napínavé drama jednotlivců, kteří musí žít v komunitě. Ať už rodiny, nebo jiných vazeb,“ rozvádí adaptaci režisér, který text doplnil také o úryvky z Jungovy Červené knihy, úryvky ze Shakespearových Sonetů a pasáž z Anatomie melancholie Roberta Burtona.

„Komorní zpracování Doda Gombára je přesně tou adaptací jakékoliv klasiky, která může fungovat v dnešní době. Je to velmi koncentrovaný text a důraz se přikládá právě těm událostem a tématům, která nás vlastně i v tomto čase nasměrovala k tomu tuto klasickou tragédii hrát,“ říká představitel prince Hamleta Josef Trojan.

Kralevic dánský se ocitá ve světě morálního rozkladu. Duch zemřelého otce vyzývá Hamleta, aby pomstil královraždu. Dokonce mu odkryje i jméno vraha. Je možné tomuhle zjevení věřit? Jak jednat ve světě, který je zkorumpovaný až do morku kostí? A jak jednat a neposkvrnit se jeho špínou? A je to vůbec možné? „Každý v sobě máme Hamleta. Někdo víc, někdo míň. Někdo o něm ví a někoho teprve překvapí, až se ozve. Je důležité mít v sobě Hamleta, ale ještě důležitější je ho umět držet na uzdě,“ pokračuje Josef Trojan.

Z herců diváci dále uvidí Ondřeje Bretta (Claudius), Markétu Harokovou (Gertruda), Lukáše Melníka (Polonius), Jáchyma Kučeru v alternaci s hostujícím Robertem Fintou (Laertes), Barboru Křupkovou (Ofelie) a nováčka souboru Víta Hofmanna (Horacio).

Hamlet u Bezručů je existenciálním křikem nepochopeného člověka. To je v centru tvůrčího zkoumání, které odráží současnou generaci a její místo ve společnosti. „Divák by měl mít pocit, že viděné se ho přímo dotýká, že rozumí, na základě nastoleného inscenačního vzkazu, důvodu, proč Hamlet dnes,“ dodává režisér Dodo Gombár. Režijní koncept podtrhuje výprava Hany Kelar Knotkové a hudba Jakuba Krajíčka. Pod pohybovou spoluprací je podepsán Adam Mašura, pod jazykovou spoluprací Eva Spoustová. Videomateriál vytvořil Kristián Šmulík.

Premiéra se uskuteční 22. září 2023 v 18:30 hodin v Divadle Petra Bezruče.

Sdílejte článek