Společnost
23/11/2015 Jaroslav Baďura

Blíže k lidem: Nemocnice otvírá místo pro dárce krve v obchodním centru

Od pondělí 23. listopadu je ve druhém podlaží nákupního centra ostravského Avion Shopping Parku, v blízkosti pánského koutku, otevřeno detašované odběrové pracoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) s kapacitou 6 míst. Toto odběrové pracoviště se bude zaměřovat pouze na odběr plazmy.

„Rádi bychom veřejnosti neustále vštěpovali myšlenku, že dárcovství je součástí běžného života, že do něj prostě patří stejně jako třeba nakupování. Proto jsme zamířili do obchodního centra, které denně navštěvují tisíce lidí,“ komentuje otevření nového odběrového místa Tomáš Oborný, tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Ostrava, a připomíná, že touto netradiční cestou jde Krevní centrum FNO jako první v republice.

Odběrové místo v ostravském obchodním centru Avion bude v provozu od pondělí do pátku od 9.30 do 18.30 hodin, nastaveny budou čtyři odběrové cykly dopoledne a čtyři odpoledne s polední pauzou.

„Toto odběrové místo, jež bude fungovat formou objednávek v našem krevním centru na půdě fakultní nemocnice, je vymezeno pro dárce, kteří už prošli odběrem krve nebo dárcovským odběrem plazmy, takže mají status kvalifikovaného dárce,“ říká Zuzana Čermáková, primářka Krevního centra FNO.

Samotný odběr plazmy trvá zhruba 50 minut. Během té doby je dárci odebráno zhruba 650 až 800 ml plazmy, které se u zdravých lidí a podmínkou dárcovství krve a krevních složek je zdravý dárce, velmi rychle doplní. Odběr je přitom limitován 25 l plazmy ročně.

„Spotřeba plazmy neustále roste. Používáme ji v běžné klinické praxi, z hlediska spotřeby transfuzních přípravků jsou náročné například kardiochirurgické výkony nebo výkony v oblasti břicha a také některé složité porody. Kromě toho má fakultní nemocnice mnohá specifická pracoviště s velkými nároky na plazmu: traumatologické, onkologické, hematoonkologické a popáleninové centrum. Navíc jsme jako krizové centrum Ministerstva zdravotnictví ČR povinni udržovat stálou zásobu transfuzních přípravků minimálně pro potřebu moravskoslezského regionu,“ vysvětluje David Feltl, ředitel FNO.

Ostravská fakultní nemocnice řešila krizové situace při hromadných neštěstích už třikrát: v roce 2008 šlo o vlakové neštěstí ve Studénce a srážku tramvají na trase Ostrava-Poruba – Vřesina a v letošním roce o tragický střet pendolina s nákladním vozem, opět v Studénce.

„Mnoho lidí si pod pojmem fakultní nemocnice představuje statickou organizaci,“ uzavírá docent Feltl. „Tento názor veřejnosti se snažíme už delší dobu změnit: naše krevní centrum komunikuje se svými příznivci na facebooku, majitelé chytrých telefonů pracujících na systému iOS nebo Android mohou používat aplikaci FNO, včetně navigace v areálu nemocnice, poznámkovým blokem i seznamem kontaktů na jednotlivá pracoviště. A když jsme začali uvažovat o vybudování nového odběrového místa mimo areál nemocnice, opět jsme zvolili moderní a svým způsobem rebelské řešení.“

Sdílejte článek