Společnost
26/10/2021 Petr Sobol

Bohumín nabídne lidem pozemky v centru města. Budou sloužit pro rodinné bydlení

Ideální příležitost získat pozemek v centru Bohumína budou mít už za několik málo měsíců lidé, kteří plánují stavbu rodinného domu.

Město spustilo velkou investiční akci, která dá vzniknout devětatřiceti zasíťovaným parcelám. Prvních dvanáct z nich půjde do veřejné dražby na začátku příštího roku.

Jako první se budou licitovat parcely, které vznikají v místech bývalé bytové kolonie. Vybydlené domy dalo město zbourat a připravilo projekt, který během příštích dvanácti měsíců změní celou lokalitu Petra Cingra. Ta se nachází za supermarketem Albert na pomezí Pudlova, Nového Bohumína a Starého Bohumína. „První část parcel by mohla jít na trh po novém roce. Každá jednotlivá parcela bude mít svůj popis včetně historických zátěží, se kterými je nutné při výstavbě počítat. Přestože dokončení celého projektu je plánováno až na podzim příštího roku, chceme dát lidem možnost koupit si pozemek s předstihem, aby si mohli připravit projektovou dokumentaci na stavbu svého rodinného domu," konstatoval starosta Bohumína Petr Vícha.

Stavební práce na velké nezastavěné ploše, přes kterou si lidé zkracovali cestu do obchodu, případně na ní venčili psy, už odstartovaly. „Je nutné vybudovat přívod vody, plynu a elektřiny, dále kanalizaci a také postavit nové komunikace včetně veřejného osvětlení. Podmínkou je i odvodnění celé lokality. V závěrečné fázi se počítá s výsadbou zeleně a vznikem dvou dětských hřišť," popsal starosta postup prací. Projekt myslí také na relaxaci nových obyvatel a zvelebí i veřejné prostranství. Za budoucími rodinnými domky vznikne parčík s vodní plochou olemovaný chodníčky.

Vyvolávací cenu parcel, které půjdou do veřejné dražby, město zatím nestanovilo. „Za pozemky, které se dříve v Bohumíně prodávaly za zhruba 600 korun, jsou nyní lidé ochotni zaplatit dvojnásobek. Předpokládáme, že cenu stanovíme tak, aby odrážela současnou situaci. Rozloha parcel není jednotná, pohybuje se od 750 do 1 450 metrů čtverečních. Podle našich odhadů bychom mohli za jednu parcelu utržit v průměru jeden milion korun," uvedl Vícha.

Pozemky jsou atraktivní zejména pro rodiny s dětmi, protože v docházkové vzdálenosti je školka i škola, poblíž jsou i obchody, restaurace a autobusová zastávka. Pro město je podle jeho vedení důležité, aby lidé postavili domy co nejdříve. „Konkrétní termín bude součástí podmínek prodeje. Máme povinnost vůči správcům sítí a také vůči dotačnímu titulu. Na projekt se nám podařilo získat dotaci z ministerstva pro místní rozvoj, konkrétně 80 tisíc korun na každou parcelu. Pokud bychom závazkům, které z dotace vyplývají, nedostáli, museli bychom peníze vracet," podotkl starosta s tím, že celkové náklady na projekt přesáhnou 60 milionů korun.

Sdílejte článek