Nejnovější zprávy: Muzejníci odhalili pozoruhodný podvod ostravských radních Sezóna začíná, Ondráš a Radegastův Šenk jsou magnety nejen pro cyklisty

Společnost

Bohumínská Drátovna vyrobila lano pro novou lanovku na Velký Klínovec

​Provoz Lanárny ŽDB Drátovna v Bohumíně dokončil zakázku pro novou lanovku v areálu Červenohorského sedla v Jeseníkách.

Foto: se souhlasem ŽDB Drátovny

Čtyřsedadlová lanovka o délce zhruba 1500 metrů nahradí zastaralou lanovou dráhu vedoucí na Velký Klínovec.

Jedná se o 2300 metrů dlouhé šestipramenné nosné lano, na němž jsou zavěšeny sedačky systémem speciálních kladek. Průměr lana je 44 milimetrů a jeho hmotnost dosahuje 16 tun. „Samotná výroba lana trvala dva týdny,“ říká ředitel společnosti Petr Adamek s tím, že celková hodnota kontraktu přesáhla 1,5 milionu korun.

Lano je vyrobeno podle normy pro lanové dráhy s přepravou osob, na jejichž výrobu má provoz Lanárna certifikát. Transport nadrozměrného nákladu z Bohumína do areálu Červenohorského sedla v Jeseníku trval dvě hodiny.

Jde o další zakázku pro ŽDB Drátovnu. Zaměstnanci lanárny v minulosti vyrobili několik speciálních lan pro evropská horská střediska, například v roce 2020 dodali speciální tažné lano pro lanovku ze Skalnatého plesa na Lomnický štít – tedy druhý nejvyšší vrchol Vysokých Tater.

Nová čtyřsedačková lanová dráha ve skiareálu na Červenohorském sedle bude na místě původní čtyřsedačkové dráhy vyrobené v roce 1988. Při výrobě nové lanové dráhy byla využita poslední technologie, je tak i rychlejší a má bublinu, která ochrání lyžaře od nepříznivého počasí. Přepravní rychlost je taková, že lidé stráví na samotné lanovce polovinu dosavadního času, přičemž celkem 70 sedaček zajistí přepravní kapacitu 2210 osob za hodinu.