Společnost
26/01/2022 Petr Sobol

Bohumínská Drátovna vyrobila lano pro novou lanovku na Velký Klínovec

​Provoz Lanárny ŽDB Drátovna v Bohumíně dokončil zakázku pro novou lanovku v areálu Červenohorského sedla v Jeseníkách.

Čtyřsedadlová lanovka o délce zhruba 1500 metrů nahradí zastaralou lanovou dráhu vedoucí na Velký Klínovec.

Jedná se o 2300 metrů dlouhé šestipramenné nosné lano, na němž jsou zavěšeny sedačky systémem speciálních kladek. Průměr lana je 44 milimetrů a jeho hmotnost dosahuje 16 tun. „Samotná výroba lana trvala dva týdny,“ říká ředitel společnosti Petr Adamek s tím, že celková hodnota kontraktu přesáhla 1,5 milionu korun.

Lano je vyrobeno podle normy pro lanové dráhy s přepravou osob, na jejichž výrobu má provoz Lanárna certifikát. Transport nadrozměrného nákladu z Bohumína do areálu Červenohorského sedla v Jeseníku trval dvě hodiny.

Jde o další zakázku pro ŽDB Drátovnu. Zaměstnanci lanárny v minulosti vyrobili několik speciálních lan pro evropská horská střediska, například v roce 2020 dodali speciální tažné lano pro lanovku ze Skalnatého plesa na Lomnický štít – tedy druhý nejvyšší vrchol Vysokých Tater.

Nová čtyřsedačková lanová dráha ve skiareálu na Červenohorském sedle bude na místě původní čtyřsedačkové dráhy vyrobené v roce 1988. Při výrobě nové lanové dráhy byla využita poslední technologie, je tak i rychlejší a má bublinu, která ochrání lyžaře od nepříznivého počasí. Přepravní rychlost je taková, že lidé stráví na samotné lanovce polovinu dosavadního času, přičemž celkem 70 sedaček zajistí přepravní kapacitu 2210 osob za hodinu.

Sdílejte článek