Kultura
22/06/2023 Petr Broulík

Bude to šílené a fantastické. Festival v ulicích nabídne strhující program

Festival v ulicích Art & Life, který proběhne v Porubě na Hlavní třídě a Alšově náměstí 30. června a 1. července, bude ještě větší než loni. Vstupné se neplatí, bohatý program bude návštěvníkům k dispozici zdarma.

Muzikanti a pouliční umělci jako kouzelníci, žongléři s ohněm, provazochodci, divadelníci a akrobaté z 16 zemí světa se představí tentokrát na dvou venkovních pódiích, které budou na Alšově náměstí a nově u velkého okruhu v místě zvaném Florida. Na dramaturgii festivalu se podílí nejen obvod Poruba, ale také tým proslulého festivalu Colours od Ostrava.

Ten se letos propojí s festivalem Art & Life dalším svým festivalem Czech Music Crossroad, který se uskuteční od čtvrtka 29. června do soboty 1. července na scénách porubského DK Poklad, kde vystoupí alternativní kapely ze Španělska, Slovinska, Polska, Slovenska a Česka. Také na tento festival bude vstup zdarma. Přitom 16 pečlivě vybraných umělců a kapel poté vystoupí také na pódiích festivalu v ulicích Art & Life na Hlavní třídě.

„V Porubě se tak odehrají dva festivaly. Bude to jedinečná symbióza dvou festivalů v jednom, která nemá v Česku obdoby,“ řekla šéfka týmu Colours of Ostrava Zlata Holušová a označila program Festivalu v ulicích za „absolutně šílený“ a fantastický.

Průvody s divadelníky, bublinami, ohni i parní lokomotivou

Organizátoři letos plochu festivalu rozšířili nejen o Floridu, ale také o horní část Hlavní třídy až k třídě 17. listopadu, kde bude zázemí pro dýmkařský a čajový festival. „Letos se rozroste a bude mít vlastní scénu pro workshopy nebo vyhlášení čaje, dýmky a tabáku roku,“ říká hlavní organizátorka Festivalu v ulicích Petra Hradilová. „Určitě nezapomeňte přijít na zahájení festivalu v pátek v 15 hodin na Alšově náměstí, protože hned po něm nás čeká kubánská kapela Los Pipos a v ten den zahraje i Botticelli Baby, punková jazzová kapela z Německa," dodala.

Součástí festivalu bude sedm míst pro akrobaty, mimy, žongléry a tanečníky z celého světa, na Festivalu v ulicích vystoupí více než 250 účinkujících. Lidé se mohou opět těšit na festivalové průvody. „Máme jich letos požehnaně. Máme průvod s velkými bublinami, máme dokonce průvod s parní lokomotivou, s fireshow, budou opět bubeníci a bude velký průvod s oživlými divadelními rekvizitami,“ vyjmenovala hlavní organizátorka Festivalu v ulicích.

Bude i kapela na bicyklu

Bude opět obří kolo s akrobaty, lahůdkou bude pro mnohé setkání s kapelou, která bude po Porubě hrát a jezdit na čtyřkole a pětikole. „Je to naprosto jedinečné a málokdo se s takovou atrakcí asi setkal,“ řekla Hradilová. „Každý večer bude závěrečné fire show na kruháči, součástí akce je opět vinný festival a každý večer ukončíme cimbálovou muzikou, která bude ke zpěvu a tanci," prozradila.

Festival v ulicích bude mít také svou Tančírnu pod širým nebem, která proběhne v pátek v 17 hodin. Vystoupí na ní i tanečníci ze zahraničí. „Na tři hodiny budeme na Hlavní třídě tančit. Může přijít každý, může přijít individualita i pár, takže všichni, kdo si chtějí zatančit na ulici, jste zváni. Může tančit kdokoliv,“ usmála se Hradilová. Na své si přijdou i děti. Na Floridě budou dětská divadla, mimové, bublináři a komici.

Náš bulvár, naše Poruba!

„Nemůžu uvěřit, že už je to rok, co jsme na festivalu v ulicích zažili ty nebývalé davy lidí, které jsme fakt nečekali. A skandovali jsme: náš bulvár, naše Poruba! Sháněli jsme i dron, abychom to zvěčnili i z výšky, kde by ty davy ještě více vynikly,“ svěřila se starostka Poruby a náměstkyně primátora pro kulturu Lucie Baránková Vilamová.

Také proto organizátoři hledali místo pro další pódium festivalu a našli ho právě v lokalitě Florida. Teď jen, aby vyšlo počasí, ale i to už nahoře nějak domlouváme,“ žertovala starostka Poruby.

Hlavní dramaturgyně a organizátorka Festivalu v ulicích Petra Hradilová představila opravdu bohatý program obou festivalů. „Czech Music Crossroads začíná den před Festivalem v ulicích, tedy už ve čtvrtek. Hudební část je pro všechny zdarma, takže lidé se mohou přijít do Pokladu naladit na to, co se bude dít o víkendu na Hlavní třídě,“ řekla.

Lidé z celého světa

V pátek se muzikanti z festivalu Czech Music Crossroads spojí s Festivalem v ulicích Art & Life. „Mnoho těch kapel je vůbec poprvé v Česku, takže bude na Hlavní třídě spousta muziky, kterou ještě nebylo možno u nás slyšet,“ nalákala Hradilová.

Zlata Holušová řekla, že loni při prvním festivalu Crossroads v DK Poklad chtěli účinkující ze zahraničních kapel vidět život ve městě a někam vyrazit a něco zažít. „No a kam je poslat? Tak jsme se rozhodli oba festivaly spojit a těm účinkujícím předvést, jak Poruba vypadá, když tady všemu na Hlavní třídě vládne Festival v ulicích Art & Life. Kdy naši účinkující a diskutující delegáti festivalu Czech Music Crossroads z Kostariky, z Korei, Senegalu, celé Evropy zažijí Hlavní třídu, kdy je v ní 30 tisíc lidí a neuvěřitelně se baví,“ řekla Zlata Holušová.

Sdílejte článek