Sport
30/09/2021 Petr Sobol

Bude to výzva, září Mrkva. V Kielu ho čeká nejlepší brankář na světě

Házenkářským prostředím otřásla pořádná přestupová pecka. Postaral se o ni Tomáš Mrkva, jenž bude od příští sezony chytat za německý Kiel, se kterým se dohodl na dvouleté smlouvě.

Dvaatřicetiletý reprezentační gólman, který je odchovancem karvinského Baníku, působí v Německu už od roku 2010. Postupně chytal za Hamm, Göppingen či Balingen-Weilstetten a od roku 2019 je oporou Bergischeru.

Za ten odchytá ještě letošní sezonu a pak zamíří do slavného Kielu. „Poprvé se mi ozvali už někdy na začátku srpna. Musím ale říct, že jsem z toho byl celkem překvapený, tedy samozřejmě v pozitivním slova smyslu,” usmál se havířovský rodák pro portál mskhandball.cz.

V Kielu, který má na kontě 22 německých titulů a čtyři triumfy v Lize mistrů, se potká s dalším někdejším hráčem Karviné Pavlem Horákem a také s trenérem a bývalým nejlepším hráčem planety Filipem Jíchou. „Těžko říct, jak velkou roli v mém přestupu hráli. Samozřejmě jsme se s Filipem bavili, jakou mají představu, ale svými výkony jsem musel přesvědčit více lidí z vedení,” řekl Mrkva.

V Německu si Mrkva vybudoval skvělé jméno, ovšem Kiel, to je ještě jiná úroveň. „Asi jako pro každého malého házenkáře, který začíná s házenou, je to nejvíc, čeho můžete dosáhnout. Moc se na to těším,” přiznává český gólman, který má na kontě téměř 130 reprezentačních startů.

Brankářskou jedničkou Kielu je dánský reprezentant Niklas Landin Jacobsen, od něhož se toho Mrkva může ještě hodně naučit. „Je to možná nejlepší brankář na světě, takže má role se od toho bude ještě odvíjet. Každopádně pokaždé, co se dostanu do brány, musím okamžitě fungovat. V tom to bude výzva, už se na to moc těším,” dodal vytáhlý gólman.

Sdílejte článek