Nejnovější zprávy: ​Dock otevírá nové bistro. Originální koncept nabídne eko-fastfood i zmrzlinu Třebovická ulice v Ostravě se bude opravovat, autobusy pojedou jinak

Společnost

Bujaré oslavy! Záchranáři ošetřili zraněné po jízdě na koloběžce či koňském povozu

​Posádky Zdravotnické záchranné služby MSK zasahovaly v posledních čtyřiadvaceti hodinách (od rána 31. prosince do půl sedmé ranní 1. ledna) celkem ve 459 případech.

Ilustrační foto: ZZS MSK

Jen od silvestrovské půlnoci do dnešního rána přitom musely posádky zasahovat ve 124 případech, což je srovnatelné se situací „předkovidových“ let.

"Nárůst zásahů v této době činil přibližně trojnásobek oproti běžným nocím. V prvních šesti hodinách roku 2023 tvořily události související s oslavami Silvestra více než třetinu všech řešených událostí," uvedl mluvčí záchranářů Lukáš Humpl.

Během novoročních oslav zasahovali záchranáři u šesti událostí vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky. U čtyř mužů se jednalo o lehká nebo středně těžká poranění hlavy, u dvanáctiletého chlapce pak zranění prstů horní končetiny a o dva roky starší hoch utrpěl poranění oka a obličeje.

V posledních čtyřiadvaceti hodinách byli záchranáři voláni k více než stovce zranění, přičemž od půlnoci do ranních hodin 1. ledna museli ošetřovat polovinu z nich.

"Mezi úrazy dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla či jiných ostrých předmětů. Mezi ne zcela typická zranění patřil pád při noční jízdě na koloběžce, či podvečerní pád z vozu taženého koňmi," uvedl Humpl.

Více než tři desítky zranění se přitom přihodily osobám pod vlivem alkoholu, což je obdobný počet, jako v uplynulých letech. Téměř tři další desítky pacientů uvedly, že byly napadeny a zraněny jinou osobou, nebo utrpěly poranění při potyčkách.

"S diagnózou opilosti či těžké opilosti muselo být v našem kraji záchrannou službou ošetřeno 19 osob. Mezi nimi byli také dva patnáctiletí chlapci," uvedl mluvčí.

Během noci zasahovali záchranáři na území Moravskoslezského kraje u několika dopravních nehod, které si kromě zranění vyžádaly také dvě oběti na životě.