Společnost
28/03/2024 Petr Broulík

Cenu města Ostravy in memoriam dostali Lichý, Janečková a Filip

Foto: Adolf Horsinka

Oblíbený, nedávno zemřelý, ostravský herec Norbert Lichý získal jednu ze tří Cen města Ostravy in memoriam. Další obdržela loni zesnulá mladá operní pěvkyně Patricia Burda Janečková a třetí spisovatel Ota Filip, autor knihy Nanebevstoupení Lojzka Lapáčka ze Slezské Ostravy.

Cenu města Ostravy in memoriam za Norberta Lichého převzal jeho bratr Alexander Lichý. Mimořádný divadelní, filmový a rozhlasový herec, dabér a hudebník působil v ostravském Divadle Petra Bezruče od roku 1987. Norbert Lichý podle zastupitelů města svým nasazením a talentem významně přispěl k formování kulturní identity města. A cenu získal jako projev uznání za mimořádný přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města Ostravy.

Norbert byl patriot Ostravy, ceny města by si velmi vážil

„Jsem tady v zastoupení svého bratra a musím říci, že bohužel. Bohužel proto, že bych byl mnohem raději, kdyby si mohl tuto cenu převzít on sám,“ řekl Alexander Lichý.

„Norbert zdědil lásku k Ostravě i divadlu po našem otci, Sašovi Lichém, který byl věrný Ostravě třicet let. Norbert byl pravým ambasadorem Ostravy, v četných rozhovorech Ostravu zmiňoval a to vždy s láskou. Odmítal Ostravu opustit, odmítal angažmá do jiných divadel. Označení patriot Ostravy padne na Norberta jako ulité. Věřím, že kdyby tuto cenu dostal osobně, velmi by si jí vážil,“ dodal bratr Norberta Lichého Alexander.

Cenu města Ostravy in memorian pro spisovatele Otu Filipa jako projev uznání za jeho kulturní přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti literární činnosti převzala dcera Hana Filipová. Po fanfárách a převzetí ceny řekla, že je jí velkou ctí, že můžu tuto cenu převzít za svého otce. Spisovatel a publicista Ota Filip zemřel 2. března 2018 v nemocnici v Garmisch-Partenkirchenu, na následky zápalu plic.

„Právě letos je to přesně padesát let, kdy jsme nuceně museli opustit Ostravu a Českou republiku. Dnes jsem také vlastně podruhé na ostravské radnici. Poprvé jsem tady byla na jaře 1974, abychom tu podepsali formuláře pro propuštění ze státního svazku Československé socialistické republiky a tím se stali osobami neurčené státní příslušnosti, které se jenom přechodně nacházejí v této zemi. Dnes jsem tady podruhé a velmi ráda, že mohu cenu pro svého tatínka převzít. Tímto činem se po padesáti letech vrací do Ostravy. Moc vám děkuji,“ prohlásila Hana Filipová.

Cenu města in memoriam získala i mladá operní pěvkyně

Zastupitelstvo města Ostravy udělilo Cenu města Ostravy in memoriam také paní Patricii Burda Janečkové jako projev uznání za mimořádný přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města. Tato mladá operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka podlehla loni 1. října ve věku 25 let zákeřné nemoci.

Oblíbená Patricie Burda Janečková se narodila v Německu slovenským rodičům a v roce 2010 coby dvanáctiletá vyhrála česko-slovenskou televizní soutěž Talentmania. V roce 2014 se stala absolutní vítězkou světové pěvecké soutěže Concorso Internazionale Musica Sacra v Římě.

Mladá pěvkyně vyrůstala a žila v Ostravě, kde absolvovala operní zpěv na Janáčkově konzervatoři. Vystupovala na festivalech v Česku i zahraničí, jako sólistka účinkovala s mnoha českými a slovenskými symfonickými a komorními orchestry, působila v Národním divadle Moravskoslezském.

Ocenění získal i proslulý ostravský fotograf

Ostravští zastupitelé samozřejmě ocenili Cenou města Ostravy také žijící osobnosti, tvůrce a umělce. Jedním z oceněných je proslulý ostravský fotograf Viktor Kolář, který cenu obdržel jako projev uznání za kulturní přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti umění a fotografie.

Výbor pro udělování čestného občanství a cen města doporučil udělení Ceny města Ostravy také paní Štěpánce Ranošové, jako zvláštní projev uznání v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města. Výbor dále doporučil udělit cenu Jiřímu Hanouskovi, jako zvláštní projev uznání za mimořádný přínos pro rozvoj města Ostravy v oblasti uměleckého a kulturního rozvoje města.

Ceny města Ostravy předal na jednání zastupitelstva města Ostravy primátor Jan Dohnal, oceněným přináleží kromě cen i plaketa a finanční dar.

„Těší mne, že jsem letošním nominantům mohl umožnit jejich vstup do pomyslné síně slávy Ostravy. Těm, co se mohli dostavit osobně, i těm, na které již můžeme pouze s úctou vzpomínat. Jejich různorodá životní činnost se vzájemně spojuje právě v jejich mimořádném přínosu pro naše město,“ uvedl primátor Dohnal.

Cenu města dostali ředitel zoo, hokejista i Špinarka

Ceny města jsou udělovány od roku 1996 významným osobnostem, jež se zásadním způsobem podílely v některé z oblastí života ve městě, společenském, kulturním, sportovním, vědeckém, uměleckém a dalších. Mezi dříve oceněnými osobnostmi jsou například zpěvačka Věra Špinarová, ředitel Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava Petr Čolas, člen reprezentačního hokejového týmu České republiky na zimních olympijských hrách v Naganu František Černík i další.

Od prvopočátku bylo uděleno do současnosti 34 Cen města Ostravy, z toho třikrát byly oceněny také kolektivy – Janáčkova filharmonie Ostrava, Kubínovo kvarteto a spoluautoři rozsáhlé publikace Dějiny Ostravy.

Sdílejte článek