Sport
20/05/2021 Petr Sobol

Český tým má na medaili, říká před MS v hokeji Vladimír Vůjtek

​Už zítra odstartuje v lotyšské Rize mistrovství světa v hokeji, do kterého český tým vstoupí soubojem s ruskou sbornou.

Výběr trenéra Filipa Pešána letos může myslet hodně vysoko, myslí si někdejší reprezentační kouč Vladimír Vůjtek.

Čtyřiasedmdesátiletý Vůjtek dříve na trenérské lavičce českého týmu sám stál a v roce 2016 ho vedl na mistrovství světa. Několik let působil taky u slovenské reprezentace, se kterou před devíti lety získal stříbro.

„Mám více týmů, kterým bych mohl fandit. Samozřejmě, že nejvíc přeju Čechům, ale držím palce taky Slovákům. Šest let jsem byl i v Rusku, mám k nim blízko,” řekl Vůjtek.

Slováci rozhodně k favoritům turnaje patřit nebudou, zato Rusové a Češi ano. Zejména český tým letos vypadá hodně silně. Kouč Filip Pešán poskládal velmi dobrý mančaft v čele se Šimonem Hrubcem, Jakubem Kovářem i šesti posilami z NHL.

„Myslím, že letos máme velkou šanci na medaili. Je sice pravda, že hráči, kteří přijeli z NHL, jsou mladí, ale v zámoří už rozhodují zápasy. Letos podle mě budeme mít za poslední dobu jeden z nejsilnějších týmů,” myslí si bývalý kouč Vítkovic.

Český tým bude v Rize sázet na schopnosti Jakuba Vrány, Filipa Zadiny nebo Dominika Kubalíka. „Jsou to hráči na přesilovky. A ty rozhodují. Umí dávat góly, navíc ještě máme Hronka, který je skvělý na modré. Pak jsou tady výborní hráči z Evropy, Kovář s Klokem vyhráli ve svých zemích tituly,” komentuje sílu českého týmu Vůjtek.

„Dvě pětky jsou světové. Navíc je to doplněno bojovníky. Náš tým letos bude vynikající,” dodal.

Turnaj ztrácí bez diváků kvalitu

Vzhledem k tomu, jaké podmínky stále ve světě panují, bude letošní šampionát ochuzen o řadu hvězd z NHL. „Rezervní” výběry poslali do Rigy Američané i Kanaďané a ani evropské týmy na papíře nevypadají tak silně, jako v předešlých letech. Zdání ale může klamat.

„Švédové ani Finové nemají jména, ale vždy jsou schopni zahrát skvěle. Vždyť i naposledy v Bratislavě Finové neměli žádné hvězdy a vyhráli. S nimi je třeba vždy počítat,” uvedl Vůjtek.

Zajímavé bude také sledovat výkony Němců nebo Švýcarů, kteří se v posledních letech derou hodně nahoru. Letos možná budou mít o to větší šanci překvapit. „Stát se to může. Ale já si myslím, že zlato získá někdo z té elitní pětky, do které nepočítám Američany,” komentoval Vůjtek.

Loni se mistrovství světa kvůli koronavirové pandemii nehrálo a také letošní šampionát bude jiný. Celý se nejspíš odehraje bez diváků, kteří budou na tribunách hodně chybět.

„Mistrovství světa ale diváky potřebuje, bez nich to ztrácí kvalitu,” mrzí Vůjtka. Stejně tak je s turnajem spojená bublina, ve které jsou v Lotyšsku hokejisté uzavření.

„Oni to zažívají už dlouho, ale já bych s tím měl velké problémy. Je to nepříjemné a já bych to těžko snášel,” pousmál se bývalý kouč.

Sdílejte článek