Společnost
28/07/2023 Petr Broulík

​Cipísek, permoníci, šťastný princ. Galerie patří pohádkám a dětem

Ve výstavních prostorách Galerie výtvarného umění Ostrava se usídlily pohádkové postavy v čele se známým Cipískem, synkem Rumcajse a Manky z pohádkového lesa Řáholce.

Galerie totiž před pár dny otevřela výstavu nazvanou Ilustrátoři s očima dítěte, na kterou zve hlavně děti a jejich doprovod. Interaktivní výstava seznamuje hravou formou s přibližně třicítkou ilustrací ze sbírky GVUO.

Děti mohou na výstavě například vymyslet vlastní pohádku inspirovanou ilustracemi Jana Provazníka, nakreslit uhlím permoníka, zachytit let pírka na papír, uspořádat písek a kamínky do vlastních obrazců v zenové zahrádce. Nebo si třeba zahrát na zvonkohru či vymyslit dobré skutky, kterými potěší své mámy či táty.

Až budou odcházet z galerie, mohou si děti přivonět k bylinkám a namalovat je, nebo pomocí barevné folie rozveselit ilustraci Šťastného prince.

Když děti hra unaví, mohou relaxovat u příběhu Šťastného prince

„Děti mohou také vyťukat rytmus nebo písničku na dřívka, spravedlivě rozdělit zrníčka mezi slepičku a kohoutka, pootočením klíčku rozhýbat mechanického kohoutka, nakreslit světelným perem květ života nebo najít všechna zvířátka na ilustracích Radka Pilaře. Pokud děti budou tvořením a fantazírováním unavené, mohou si odpočinout v relaxační zóně a poslechnout si zvukovou nahrávku příběhu Šťastného prince nebo se ponořit do pohádkových knížek, jejichž nádherné ilustrace vás ve výstavním sále obklopí,“ láká na výstavu Ilustrátoři s očima dítěte Zuzana Grulichová, lektorka GVUO.

Knihy pro děti - zábava, ale i ponaučení

Šest interaktivních zón čerpá inspiraci právě z vystavených děl pěti českých ilustrátorů. „Snažili jsme se vymyslet takové úkoly, které by rozvíjely touhu dětí po smyslovém poznávání a probouzely v nich dobro. Motivujeme děti k zábavě, ale i ponaučení, které se vyskytuje právě v knížkách pro děti,“ vysvětluje lektorka GVUO Jana Sedláková.

Děti si na výstavě o prázdninách mohou prohlížet třeba knihy Obrázky z lesa Řáholce Václava Čtvrtka a Vladimíry Frýbové, Děvčátko Momo a ukradený čas Michaela Endeho, Hádej, hádej, neprohádej! Václava Fischera či Před usnutím Františka Halase. Na děti čekají také hrdinové knih Rozprávky strýčka Rémuse, O slepičce a kohoutkovi, Perly pohádek Boženy Němcové, pohádek a pověstí Ze Slezské domoviny či Šťastný princ Oscara Wildea.

„Snažíme se do Galerie výtvarného umění v Ostravě lákat i ty nejmenší návštěvníky. Vztah k umění a kultuře se dá vytvářet takřka od narození a já věřím, že rodiče stojí o to, aby jejich děti měly bohatý kulturní, ale i vnitřní a duševní život. Tvorba a hra může být úžasně propojená, a to je i koncept výstavy, na kterou srdečně zvu nejen děti, ale i dospělé,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo, který nad výstavou převzal záštitu.

Výstava Ilustrátoři s očima dítěte potrvá v Domě umění až do 1. října.

Sdílejte článek