Sport
25/09/2021 Petr Sobol

Co dnes dělá baníkovský mistr Pospěch? A proč mu fanoušci odpustili Spartu?

​Je tomu už sedmnáct let, co Baník vyprodával Bazaly a dokráčel na ligový trůn. K hvězdám týmu tehdy patřil i Zdeněk Pospěch.

Pospěch, který v prosinci oslaví 43. narozeniny, pochází z Opavy. Tam také poprvé okusil ligový fotbal, poté ale zamířil do konkurenčního Baníku.

Jeho začátky na Bazalech přitom nebyly vůbec snadné. „Bylo to docela komplikované. V Baníku tehdy působil trenér Jarabinský, já jsem přišel na zkoušku, ale nikdo se se mnou nebavil. Po rozhovoru s trenérem jsem měl pocit, že o mě moc zájem nemá,” svěřil se Pospěch. Potom se ale všechno změnilo. „Přijel za mnou pan Hadamczik. Všechno mi objasnil a já jsem do Baníku nakonec přestoupil,” dodal.

Pospěch přišel do Baníku před sezonou 2001/02 a ihned se zabydlel v základní sestavě. V průběhu mistrovského ročníku (2003/04) nasázel devět branek, přidal dvě asistence a byl jedním z hlavních strůjců mistrovské jízdy.

„Byla to fantastická sezona. Hráli jsme dobře, vyhrávali jsme, všechny to vtáhlo a všechny nás to bavilo,” ohlíží se Pospěch za ročníkem, kdy Baník zápas co zápas vyprodával Bazaly. „Bylo to nejvíc, čeho jsme mohli dosáhnout, o rok později jsme navíc získali pohár. Jen škoda, že se nám nepovedl vstup do pohárů,” připomněl bývalý ofenzivní obránce zápasy s Leverkusenem, Middlesbrough nebo Heerenveenem.

Zdeněk Pospěch byl v Baníku ještě rok po mistrovské sezoně a poté zamířil do Sparty. Tedy do klubu, kterému v Ostravě nemohou přijít na jméno. Napodobil tak Miroslava Matušoviče, jenž to za svůj přestup na Letnou od ostravských fanoušků pořádně schytal. Pospěch ale žádnou nenávist nezažil - naopak, příznivci slezského klubu jeho rozhodnutí respektovali.

„U Míry to bylo jiné, v Baníku byl více vidět a slyšet. Samozřejmě, že jsem měl obavy, ale bral jsem to tak, že jsem se vždy choval slušně a nikdy jsem nijak nevyčníval. Měl jsem respekt k hráčům, fanouškům i lidem z klubu. Svou práci jsem odvedl na sto procent a chtěl jsem se posunout dál. Jasně, našli se i lidé, kteří mi to zazlívali, ale to je naprosto normální,” vrátil se Pospěch k přestupu do Sparty, ve které se stal rychle oporou a později byl dokonce kapitánem rudého týmu.

Ve Spartě přidal další titul, zahrál si i Ligu mistrů, ale taky poznal, jak velký je na hráče na Letné vyvíjený tlak. Zejména pak v době, kdy se týmu nedaří. „Ve Spartě jsou vždy nejvyšší cíle. Doba se mění, dnes je Sparta jinde, ale tehdy hrála na vrcholu, a když se plácáte někde okolo pátého místa, tak na to není nikdo zvědavý,” řekl Pospěch.

Po odchodu ze Sparty zamířil do dánské Kodaně. „Byla tam velká kvalita, přišli tam hráči ze zahraničí, byli jsme úspěšní,” ohlíží se za severským angažmá Pospěch, který prožil úspěšnou štaci taky v německé Mohuči.

V roce 2014 ale cizinu opustil a vrátil se domů - tedy do Opavy. „Měl jsem i nějaké jiné nabídky, ale Opava pro mě byla jedinou variantou. Řekl jsem, že až se jednou vrátím domů, tak jedině do Opavy. Už nemělo smysl se někde nahánět, kvůli rodině jsem chtěl domů,” prohlásil.

S Opavou bojoval o postup do první ligy, ten ale klubu těsně unikl a Pospěch v roce 2017 ukončil kariéru. „V té době už jsem byl unavený. Nedokázal jsem fotbalu dávat to, co jsem mu dával předtím. I s ohledem na zdravotní problémy už jsem nechtěl jít do maximálního rizika,” přiznal zpětně bývalý reprezentant, který je se svou kariérou maximálně spokojený. „Nemám si na co stěžovat. Všude, kde jsem byl, jsme měli dobrou partu i výsledky,” těší jej.

Poté, co odložil kopačky, si dal od fotbalu kratší pauzu. O tři roky později se ale do Opavy vrátil coby manažer mládeže a v současné době působí v dozorčí radě klubu.

„Je to něco jiného, na manažerskou funkci si stále zvykám,” usmál se Pospěch. A co návrat do Baníku, ten ho v nové roli neláká? „Já zatím ještě v manažerské funkci nevidím nějaký dlouhodobější smysl života,” uzavřel.

Sdílejte článek