Kultura
15/05/2024 Petr Broulík

Colours? Show, jakou Ostrava neviděla, slibují organizátoři

Foto: Jakub Pryček

Hlavně, aby vyšlo hezké počasí. Kdyby bylo letos 17. - 20. července tak, jako je v těchto dnech, bylo by to super. Na tom se shodli všichni organizátoři a zástupci největších partnerů 21. ročníku festivalu Colours of Ostrava, jehož nejnovější novinky představili médiím.

Festival, který o třetím prázdninovém týdnu „obarví“ Ostravu, bude opět patřit k vrcholům letní festivalové sezony v Ostravě.

Coloursy si užijete, i když zmoknete „cugrunt“

„Já jsem si Coloursy užil i v dešti. Nedávno jsem na Colours zmokl cugrunt, a stejně to bylo skvělé. Colours of Ostrava je vrchol festivalové sezony v České republice, možná ve střední, možná v celé Evropě,“ řekl ostravský primátor Jan Dohnal, zatímco náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo nahlas zapřemýšlel, jak si se slovem „cugrunt“ poradí umělá inteligence, kterou na velké tiskové konferenci organizátoři testovali pro festival. Systém A. I. totiž bude překládat například všechny řečníky mezinárodního diskusního fóra Meltingpot do češtiny i jiných řečí.

Lukáš Curylo připomněl, že mnoho lidí, včetně jej samotného, si podle data konání Colours of Ostrava plánuje dovolenou. „Snad těch pár dnů v pohodě přežijí i lidé, kteří si stěžují na hluk při festivalech a možná i oni by si měli naplánovat dovolenou s ohledem na festival,“ řekl náměstek hejtmana pro kulturu.

Popoví rebelové, američtí rockeři či nestárnoucí rocková legenda

Na legendárním festivalu hraje největší roli hudba. Tým festivalu nabídne opět výběr toho nejlepšího ze světové hudební a kulturní scény. A mezi nimi nositele 19 cen Grammy, 68 nominací na Gammy, celkem sto koncertů a 250 řečníků. Tak nějak bude vypadat letošní Colours of Ostrava.

Bude to lahůdka pro všechny generace fanoušků správné muziky. Na letošním ročníku Colours of Ostrava vystoupí současní popoví rebelové Sam Smith, američtí rockeři Queens of the Stone Age nebo nestárnoucí rocková legenda Lenny Kravitz.

Dalšími hvězdami jsou například zpěvák a producent elektronické hudby James Blake, jamajský matador Sean Paul, severská popová diva Zara Larsson, stylové multižánrové trio Khruangbin z Texasu, éterická hudebnice Bat for Lashes nebo bluesový kytarista Gary Clark Jr.

Sam Smith nadchli organizátory. Seženou špičkový hotel pro šedesát lidí?

„Naši letošní hvězdu číslo jedna, Sama Smithe, viděli naši elitní dramaturgové a přijeli s úplně rozšířenýma očima, že nikdy nic většího, úžasnějšího neviděli. A možná ani Ostrava nic podobného neviděla. Jeho show je opravdu jedinečné. Hůř nám bylo, když jsme zjistili, že Sam Smith přiveze s sebou šedesát lidí a že chtějí nejlépe pětihvězdičkový hotel. To byl trošku problém, protože takový nám ještě Otrava nepostavila,“ rýpla si dobrácky ikona a zakladatelka Colours of Ostrava Zlata Holušová do ostravského primátora.

Provokativně romantičtí Sam Smith svou spektakulární show potěší nejen posluchače jemnější pop music, ale uspokojí také uši těch, jež mají rádi dunivé beaty a extravagantní scénu. „Jejich vystoupení na předávání posledních cen Grammy dokonce vzbudilo obrovský rozruch kolem skladby Unholy, kterou si také budeme moci užít naživo v Ostravě," prozrazuje dramaturg festivalu Filip Košťálek.

Rezervaci na divadlo spouští Colours už ve středu

Na festivalu bude žánrově zastoupen rock, pop, world music, blues, elektronika, neoklasika, ale i punk, jazz, hip hop, soul, funk, reggae či dancehall.

Za pozornost stojí také velký počet silných ženských jmen, která rezonují svým pojetím světové populární i alternativní hudby. Propojovat lidi však festival nebude pouze muzikou a láskou k ní, ale i novinkou Láskyplná seznamka, která se uskuteční prvním rokem. Novinkou bude i rozšíření doprovodných aktivit mezinárodního diskusního fóra Meltingpot. Už ve středu 15. května začíná rezervace místenek na veškerá divadelní představení.

Jeden z letošních nejžhavějších headlinerů, Lenny Kravitz, přiveze do Ostravy zbrusu novou show, navazující na jeho novou desku Blue Electric Light, která vychází v květnu. Idol, jenž dokáže skloubit poctivé R'n'B s rockem, popem a dalšími žánry, má na kontě řadu ocenění, a to nejen hudebních, ale také na poli módy.

Na některé účinkující se těší i Lenny Kravitz

Nejnovější album rovněž představí další z headlinerů - kalifornská formace Queens of the Stone Age. Na desku Times New Roman čekali fanoušci šest let, přičemž frontman této legendy Josh Homme se nechal slyšet, že „zní tak, jak brutální je pocit být právě teď naživu“.

Publikum v Ostravě si rovněž bude mocí užít koncert texaské tříčlenné kapely Khruangbin, která je výrazná nejen svou image, ale i tím, jak originálně kombinuje prvky instrumentální lounge hudby s elementy world music, do toho přidejme rock, funk nebo soul. Na jejich koncert je prý dokonce zvědav sám Lenny Kravitz! Matadorem na světové, nejen R'n'B nebo rap scéně je Sean Paul, který se proslavil featuringem s Beyoncé, ale také přízviskem velvyslance stylu dancehall reggae. Na Colours představí průřez dvěma dekádami svých hitů.

Kromě headlinerů se mohou návštěvníci festivalu těšit na v Česku méně známá jména, například polské sourozenecké duo Kwiat Jabłoni nebo tchajwanskou formaci JhenYueTang, která zaujme asijským pojetím metalu.

Aneta Langerová, Lenny, bratři Ebenové nebo Tata Bojs

Tuzemskou scénu bude reprezentovat výběr interpretů napříč hudebními žánry. Vystoupí zde například populární jména jako Aneta Langerová, Lenny, Bratři Ebenové nebo Tata Bojs, legendární The Ecstasy of Saint Theresa nebo současně znějící i přemýšlející slovenské duo Berlin Manson.

Část hudebního programu se odehraje na NYC stage, letošní novince, která je koncipována jako komfortní komorní šapitó a naváže na oblíbenou scénu z let 2010 a 2011 z dob areálu na Černé louce. Tato stage propojuje hudební festival s diskusním fórem Meltingpot, její produkce zároveň nabídne i divadla a stand-upy. Mezi vystupujícími umělci bude například jazzově hip-hopová ikona José James nebo kouzelnické duo Siegfried.

Sdílejte článek