Sport
24/09/2020 Josef Pešout

Čtyři utkání, čtyři výhry! Hokejisté Poruby působí v lize pozdvižení

Hokejová Poruba způsobuje pozdvižení v první lize.

Tým HC RT Torax vstoupil do soutěže raketovým způsobem a vede tabulku po sérii čtyř vítězných zápasů. Ve středu hráči ostravského celku dominovali i na ledě soupeře z opačného konce republiky, když vyhráli v Sokolově.

Přitom Západočeši nastupovali k zápasu ze druhého místa v tabulce a v případě úspěchu se mohli dostat právě před Porubu přímo na špici. Tým z Ostravy to ale nepřipustil. Pokud hokejistům aktuálního lídra soutěže herní kvalita, elán a zarputilost vydrží, mohli by v Porubě pomýšlet na nejvyšší mety.

Ale motivaci mají i ostatní ambiciozní kluby, protože první místo v soutěži by podle současného modelu zaručovalo přímý postup do extraligy. Z ní nebude nikdo sestupovat, takže nejlepší prvoligový celek by extraligu rozšířil na patnáct účastníků.

Úvahy o nejbližší budoucnosti jsou však zřejmě ještě předčasné, protože začátek letošní hokejové sezony je zcela netypický. To si uvědomují i v Porubě.

„Téma případného postupu a hovorů o něm po několika odehraných kolech soutěže je spíše otázkou pro vedení klubu. Dali jsme si za cíl, že se o to por-veme, a věřím, že nám v tom nebude nikdo bránit. Ale může nastat spousta okolností,“ uvedl trenér Martin Janeček pro Magazím PATRIOT.

Byl asistentem ve Spartě

Kouč Poruby se snaží v práci s týmem využívat zkušenosti, které nasbíral v mi-nulých letech. A to v extraligové pražské Spartě. „Tehdy po odvolání trenéra Jiřího Kalouse přebíral trenérský post František Výborný. Tam jsem se s ním potkal při práci, protože jsem byl společně s Radimem Rulíkem, nynějším hlavním koučem Mladé Boleslavi, asistentem Františka Výborného ve Spartě,“ ohlíží se Janeček.

„Tehdy jsme tam přišli ve špatně rozjeté sezoně. Celkově si to nesedlo, hodně rušivých momentů. Nerad bych to hodnotil, ale každopádně to byla pro mě jako asistenta šance poznat vrcholový hokej,“ vrátil se Janeček ještě k angažmá ve Spartě.

Dal přednost Ostravě

Do Poruby, kde znovu úzce spolupracuje se šéftrenérem klubu Františkem Výborným, Janeček zamířil po nedávném působení v Šumperku.

„Postoupili jsme ze druhé do první ligy, ale nevědělo se, kdy se to rozjede, prostě složitá situace. Dal jsem přednost jistotě v Porubě. Vracel jsem se vlastně domů, protože bydlím v Ostravě. A taky jsem šel za ambicemi. Šumperku pochopitelně dál fandím, tamní kluci udělali velký pokrok,“ komentoval Janeček svůj trenérský přesun.

V první hokejové lize startuje hodně celků z moravskoslezského regionu i Mo-ravy obecně. Účastníky soutěže jsou Havířov, Vsetín, Frýdek-Místek, Prostějov, Přerov, nově i zmíněný Šumperk.

„Takže skoro pokaždé jde o nějaké derby. Působil jsem tři roky u havířovského áčka, s nímž se samozřejmě potkáváme v bojích o body,“ připomněl Janeček atraktivitu prvoligového hokeje pro všechny kluby.

Sdílejte článek