Politika
14/09/2016 ČTK

Daň z nemovitosti se v Ostravě zatím měnit nebude, návrh byl stažen z jednání

Daň z nemovitosti, která měla od příštího roku vzrůst většině obyvatel Ostravy, se v krajském městě zatím měnit nebude. Městští zastupitelé dnes totiž rozhodli, že materiál z projednávání stáhnou.

Ukázalo se, že by pro něj vládnoucí koalice (ANO, Ostravak, ODS a KDU-ČSL) zřejmě neměla dostatečnou podporu. Například zastupitelé koaliční ODS návrh podpořit nechtěli.

Stažení materiálu kritizovala předsedkyně Sboru starostů a starostka městského obvodu Mariánské Hory a Hulváky Liana Janáčková (Nezávislí), která se snažila navrhnout, aby se o něm hlasovalo tajně. Zastupitelé se ale ani na takové formě hlasování nedohodli.

Podle Janáčkové návrh na změnu výše daně z nemovitosti podporovala většina starostů. „Nechápu, proč se z toho dělá politikum na městě. Tohle mělo projít,“ míní Janáčková. Tvrdí, že obvodům tak budou chybět peníze na potřebný rozvoj a správu majetku. Například městský obvod Mariánské Hory a Hulváky by po úpravě daně z nemovitosti získal do rozpočtu navíc 20 milionů korun, tedy zhruba desetinu stávajícího rozpočtu.

Podle Janáčkové je jasné, že i kdyby se zastupitelé k případnému zvýšení daně z nemovitosti vrátili na některém z dalších jednání, už by se vše nestihlo připravit tak, aby změna začala platit už v příštím roce. Navíc se domnívá, že s blížícími se komunálními volbami už v budoucnu nikdo nebude chtít toto téma otevřít.

Stažení materiálu naopak vítá Martin Juroška (KSČM), opoziční zastupitel a starosta Michálkovic, které se změnou daně z nemovitosti nesouhlasily.

„Jsme rádi, že návrh na zvýšení daně z nemovitosti neprošel. Fakta jsou taková, že podle vyhlášky by se zvedla daň z nemovitosti většině občanů v Ostravě. Takové řešení je nesystémové. Navrhovali jsme zvýšit daň z nemovitosti, ale současně zrušit poplatek za komunální odpad,“ uvedl Juroška.

Podle náměstkyně primátora Ivety Vozňákové (Ostravak), která materiál předkládala, by obvody v případě schválení materiálu měly více peněz na investice. „Můj osobní názor je, že tento bod neměl být stažen, že se z toho stala jenom politická záležitost před volbami. Obvody už dlouho volají po tom, aby se zvedla právě daň z nemovitosti, a aby dostaly více peněz na investice,“ podotkla Vozňáková.

Město plánovalo, že zvýšením daně pokryje výpadek, který mu v rozpočtu způsobí nižší příjmy z hazardu. Příjem města z hazardu představoval zhruba 260 milionů korun ročně. V Ostravě je aktuálně v provozu asi 3000 videoloterijních terminálů povolovaných ministerstvem financí.

Kvůli městské obecně závazné vyhlášce, která jejich provoz omezila, by se tato zařízení měla postupně rušit a počet přístrojů by se měl snížit na 500. Příjem z hazardu tak bude klesat.

Sdílejte článek