Společnost
21/11/2015 Jaroslav Baďura

Design Meat Ostrava poprvé. Začátek se vydařil

Ostravě i kraji chybí reprezentativní přehlídka soudobého designu. Pořadatelé prvního ročníku první prodejní přehlídky přiznávají, že jejich cílem je úspěšně zahájit novou tradici přehlídky designu v Ostravě. Řečeno sportovní terminologií: našlápnuto je více než dobře. Uvnitř článku FOTOGALERIE.

Podmínky pro uspořádání počinu tohoto druhu jsou více než příznivé. V Ostravě je hlad po soudobém a neotřelém designu, zabývá se jím v současnosti jen málokdo, namátkou snad připomenu jen ostravskou Galerii Beseda či Industrial Galerii.

Organizátoři přehlídky Design Meat zvolili  prostory rekonstruovaných částí někdejšího areálu Dolu Hlubina a sotva mohli vybrat lépe. Moderní a mladý design sem zapadá a patří, rekonstruované interiéry Kompresorovny a Starých koupelen mu bez debaty sluší.

Zaujme velkoryse pojatý katalog výstavy, který přehledně přibližuje cíle akce Design Meat, přináší miniportréty vystavujících, adresář i podrobné informace o programu, v němž je prodejní výstava jen „jednou nohou“. Tu druhou tvoří třídenní série přednášek, workshopů a promítání ve zdejším sále.

Milým počinem je vznik kolekce Deset výtvarníků, deset přístupů, jedno město – jde o deset autorských plakátů, které k přehlídce vytvořili místní výtvarníci (plus jeden plakát bonusový).

Co mě osobně malinko nepříjemně překvapuje, je neladící různorodost vystavujících a rozmístění miniexpozic jednotlivých výrobků – mírně může v někom navazovat pocit neuspořádanosti. Mezi exponáty jsou skutečné vybroušené designové drahokamy (no dobře, tak polodrahokamy), které ale v sousedství látkových hraček, stánku s časopisy Venkov nebo papírových vánočních přání poněkud ztrácejí na významu.

Je mi jasné, že první přehlídka nemůže být dokonalá a organizátoři jistě chtěli mít pestrou paletu vystavujících, na můj vkus je ale pestrá příliš a nabízí mnohdy více než okatě barvy velmi rozdílných kvalit.

Sevřenější výstava, věnující se třeba výhradně bytovému designu, kde podle mého soudu byly exponáty jednoznačně nejzajímavější, by dalším ročníkům výstavní přehlídky jen prospěla. Každopádně se organizátorům podařil mimořádný a jedinečný počin.

Ostatně, výstava končí až zítra odpoledne, tak neváhejte a vyražte k Dolu Hlubina. I děti vám tam pohlídají. A pokud budou rozmrzelé, že jste se mezi designovými kousky zdrželi příliš dlouho, vemte je na Černou louku, je tam festival čokolády…

Sdílejte článek