Společnost
01/04/2016 ČTK

Devatenáct iráckých uprchlíků chce zůstat v Česku. Nechtějí domů ani do jiné země

Iráčtí křesťanští uprchlíci, kteří pobývají v areálu Přístav v Soběšovicích u Žermanické přehrady, neuvažují o přesunu do jiné evropské země, ani se nechystají na návrat do vlasti.

Přání uprchlíků tlumočil Zdeněk Kašpárek ze Slezské diakonie, jež se o uprchlíky v regionu stará. „U nás podobné problémy jako v Brně či Jihlavě nenastaly,“ řekl.

Rodina iráckých křesťanských uprchlíků, která je ubytovaná v Brně, se rozhodla vrátit do vlasti. Iráčané ubytovaní v Okrouhlíku u Jihlavy zase nemají jasno v tom, jaké budou jejich další kroky.

Devatenáctičlenná skupina v Moravskoslezském kraji má už ale jedno stěhování za sebou. Nejprve bydlela v areálu Karmel ve Smilovicích na Třinecku. V těchto dnech se přestěhovala do Soběšovic v okrese Frýdek-Místek.

Slezská diakonie pro uprchlíky zatím nemá byty a středisko Karmel už má od dubna ubytovací kapacity nasmlouvány pro jiné účely. „Reakce na nové ubytování jsou pozitivní,“ řekl Kašpárek.

Dodal, že na břehu přehrady uprchlíci zůstanou do 26. dubna. Do té doby pro ně chce diakonie najít vhodné byty. „V tuto chvíli jednáme s majiteli. Věřím, že to stihneme,“ dodal Kašpárek.

Ve skupině je osm dětí. Podle Kašpárka jde o tři rodiny a jednoho jednotlivce. Uprchlíci se učí česky. „Pracují momentálně ve dvou skupinách a je to naprosto bez problémů. V každé skupině jsou minimálně dva lektoři, kteří se jim věnují,“ uvedl Kašpárek.

Kromě Smilovic pobývají uprchlíci také v Praze, Brně či v Okrouhlíku u Jihlavy. Projekt s rozpočtem kolem 15 milionů korun organizuje a financuje Nadační fond Generace 21 s pomocí svých partnerů a podporovatelů. Do Česka by postupně mělo přesídlit zhruba 150 iráckých křesťanů.

Osmičlenná rodina uprchlíků, která je ubytovaná v Brně, se rozhodla vrátit do vlasti, řekl Martin Frýdl, mluvčí nadačního fondu Generace 21, která organizuje pomoc těmto lidem. Rodina návrat odůvodnila steskem prarodičů po domově. Fond Generace 21 také odložil podání žádosti o přidělení bytů rodinám uprchlíků v Jihlavě.

Podle Frýdla Iráčané ubytovaní v Okrouhlíku u Jihlavy nejsou spokojeni s vyhlídkami na budoucnost. Fond od této skupiny uprchlíků dostává různorodé informace o tom, jaké budou její další kroky.

„Nevíme, zda opustí Českou republiku a pokusí se usadit v jiné členské zemi EU, zůstanou v ČR a vystoupí z programu nadačního fondu, nebo zda se vrátí do Iráku,“ uvedl Frýdl. Rodina, která se hodlá vrátit do Iráku z Brna, uvedla, že prarodičům se zoufale stýská a chtějí umřít v rodné zemi.

Sdílejte článek