Auto
20/02/2023 Václav Menšík

Debaty i jízdy na vlastní kůži. Zájemci a odborníci si užili E-Mobilitu Ostrava

Byl to zážitky nabitý den. Ve středu 15. února dopoledne hostila ostravská Černá louka odborné diskuzní fórum. Odpoledne se jeho účastníci přesunuli do areálu centra bezpečné jízdy Libros a zažili e-mobilitu na vlastní kůži.

Tradiční fórum bylo věnováno elektromobilům, vozidlům s vodíkovým pohonem i udržitelnosti dopravy jako takové.

Mezi vystupujícími byli například Daniel Minařík, který má v Moravskoslezském kraji na starosti vodíkový klastr, vodíkové údolí a rozvoj vodíku v kraji, nebo Kamil Košťál, marketingový ředitel TATRA TRUCKS a.s., který představil projekty společnosti v oblasti využití vodíku.

Své k tématu řekl rovněž Jan Rafaj, vice prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR, generální ředitel Heimstaden s.r.o., který se podělil mimo jiné o zkušenosti s provozováním firemní ekoflotily společnosti Heimstaden.

Po bohatém dopoledním programu se účastníci přesunuli do areálu ostravského polygonu Libros, kde mohli vyzkoušet elektroauta i motocykly a srovnat jejich vlastnosti například s vodíkovou Toyotou Mirai.

Na polygonu se hosté proháněli za volantem elektrických vozů KIA EV6 nebo plug-in hybridního SUV KIA Niro, které jim představil AUTOBOND GROUP, a.s., ostravský prodejce značky KIA. Autobond v našem kraji zastupuje také značku Toyota, proto nechyběla novinka Toyota BZ4X o kterou byl ze strany návštěvníků velký zájem.

Náročné, a přesto bezpečné prostředí polygonu umožnilo řidičům pod vedením instruktorů a zástupců automobilek dokonale poznat a srovnat vlastnosti vozů všech tříd a mnoha značek.

Auto Heller, tradiční prodejce vozů VW umožnil zákazníkům vyzkoušet přímo v ostravských ulicích svou žhavou novinku, plně elektrický stylový ID. Buzz i osvědčené elektromobily ID.4. České značky zastupovala Škoda Enyaq od prodejce Autocentrála s.r.o., jenž je dlouhodobým partnerem Centra bezpečné jízdy Libros.

Na polygon se vydaly také elektrické vozy Mercedes-Benz i BMW a na parkovišti jsme mohli obdivovat třeba i Teslu, kterou dorazil některý z návštěvníků.

Dlouhý den, který krom tolik potřebné teorie a diskuze přinesl i řadu hmatatelných zážitků, končil na polygonu až se setměním, přesto bylo na účastnících znát, že kdyby mohli, jezdí snad až do rána.

Sdílejte článek