Divadélko pod věží. Fenomén, který měl skončit prvním dílem
Magazín PATRIOT připravil seriál, který přiblíží proslulé i ty méně známé filmy a seriály, které se natáčely v Ostravě a v Moravskoslezském kraji, a také osobnosti spjaté s regionem.
Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století byla zpěvačka Marie Rottrová na vrcholu svých sil. Na filmovém nebi se jí paradoxně podařilo uspět „pouze“ coby autorce ústředních písní, ale ostravská televize jí nadělila fenomenální Divadélko pod věží.
Psal se rok 1981 a manažer Miloš Zapletal nelenil. Nějakým zázrakem se mu podařilo prosadit pravidelný seriál zpěvačky, která nepůsobí v Praze. Zajímavé bylo i samotné prostředí natáčení: restaurace v Nové radnici, která díky vysoké věži patří k ikonickým ostravským symbolům.
Marie Rottrová se tak mohla vlastně vrátit na místo činu, protože tady před lety zazářila coby náctiletá školačka v pořadu Hledáme mladé talenty.
Premiéra úvodního pořadu, který měl být zároveň posledním, se konala 26. listopadu. Režie se ujal jak jinak než osvědčený král televizní zábavy Zdeněk Havlíček. Mezi prvními hosty byli nejen Plameňáci, ale také třeba známý herec Jiří Sovák nebo zpěvák Petr Němec.
„První díl jsme pokládali i za poslední. Divácký ohlas si ovšem vynutil jeho pokračování. Měla jsem z toho velkou radost, Divadélko mi přirostlo k srdci, protože do něj zvu lidi stejné krevní skupiny, se kterými se osobně znám. Jinak by se taková pohoda, která panuje u natáčení, nedala vůbec vytvořit. Nejedno číslo bývá výsledkem dlouhých příprav a přemýšlení,“ svěřila se o vzniku pořadu Marie Rottrová v dobovém časopise Populár.
Jako ukázkový příklad ocitovala veleúspěšnou scénku s hereckým kolegou Josefem Abrhámem, který nadšeně souhlasil s nezvyklou rolí mága.
„Vzpomínáte si například, jak mě Josef Abrhám hypnotizoval při klavíru? Scházeli jsme se kvůli tomu několik týdnů, hráli na klavír, konzultovali s odborníky na hypnózu mezi lékaři i čaroději… A hlavně přemýšleli s Milošem Zapletalem nad pointou. Máme etudu ukončit do ztracena anebo jít na ostří nože? Nakonec se mě i spousta kolegů ptala, zda jsem opravdu byla zhypnotizována!“ dodala zpěvačka ke kýženému výsledku povedeného vystoupení.
Na druhý díl si ale její příznivci museli počkat více jak půl roku, až do 17. července, třetí následoval na podzim. Konečně se ustálilo vysílání po čtvrtletí. Výroční dvacátý díl Divadélka v gala televize přenášela z vítkovické haly.
Mezi hosty zazářily například její kolegyně Věra Špinarová a Heidi Janků, nechyběla ovšem ani herecká esa jako Vladimír Menšík, Viktor Preiss, Michal Dočolomanský, Jiří Bartoška, Miloš Kopecký, Luděk Munzar, Oldřich Kaiser nebo Jiří Lábus.
Pochopitelně pozvala i jejich ženské protějšky jako Ivu Janžurovou, Janu Hlaváčovou nebo Jiřinu Bohdalovou. Mezi hosty byl i ještě méně známý kolega a tehdy zejména textař Jarek Nohavica. Pozvání ale přijal i Karel Gott. Nezapomenutelným se stal pěvecký duet s Jozefem Krónerem.
Série slavila obrovský úspěch a v roce 1986 získala Cenu diváků. Zanedlouho však následoval poslední 21. díl, a to 20. srpna 1987.
Marie Rottrová byla díky Divadélku a roli konferenciérky ve svém živlu, protože jako moderátorka už dříve získala zkušenosti s Rodinnou poštou.
„S Láďou Menšíkem jsem se setkala už dříve na různých Silvestrech a estrádách, které uváděl, takže jsme se docela dobře znali. Ale s panem Sovákem jsem se poprvé setkala až před natáčením Divadélka. Byl strašně dojemný a řekl mi, že umí pouze jednu jedinou písničku Ó hřebíčku zahradnický,“ vzpomínala při jedné příležitosti zpěvačka na natáčení.
Jiří Sovák ji samozřejmě zazpíval, ale pouze pod podmínkou, že to bude jejich duet. Největším živlem byl ale pochopitelně nezvladatelný „přírodní úkaz“ z moravských Ivančic. Vladimír Menšík byl hostem společně s Milošem Kopeckým a společně se chytali v jednom ostravském hotelu.
„Před natáčením jsme se sešli v kavárně Imperialu. Vláďa začal vyprávět příhody, my jsme se smáli jako blázni a vůbec se neschylovalo k tomu, že bychom něco připravili, protože on furt vyprávěl další a další historky. Miloš Kopecký na něj koukal, trošku závistivě, trošku skepticky a trochu nevěřícně a on pořád mluvil a mluvil a chrlil… když pak bylo chvilinku ticho, Miloš jen poznamenal: ´To je zajímavý, někomu se toho v životě tolik přihodí.“
Divadélka se díky popularitě dostala i na předrevoluční VHS, což už bylo něco. Supraphon ji vydal v roce 1989 pod názvem Marie Rottrová a její hosté v Divadélku pod věží. Kromě Sováka, Kaisera, Janžurové, Menšíka, Hlaváčové a Munzara se na 80minutovém sestřihu objevil třeba Petr Nárožný nebo Josef Dvořák. Rok před tím vyšel zvukový záznam na LP.
Ostravský fenomén od Nové radnice sice oficiálně skončil, ale po šesti letech přišla snaha na něj navázat, ohlas už ale zdaleka nebyl takový jako dříve. Samotná zpěvačka tuto část svého života vidí jako uzavřenou, nesleduje prý ani reprízované díly a říká, že dnes už je humor jinde.
Jedním z posledních záchvěvů navázat na už odeznělý fenomén byla snaha známých ostravských herců Jana Fišara a Tomáše Jirmana v roce 2014.
Autor je filmový kritik a publicista